Chuck Hull

تعریف و تاریخچه پرینتر سه بعدی

تاریخچه پرینتر سه بعدی:

پرینت سه بعدی فرآیند ساخت اجسام سه بعدی از یک فایل دیجیتال می باشد که این فرآیند افزایشی، با  قرار گیری لایه های متوالی بر روی هم تا زمان ایجاد شکل سه بعدی نهایی صورت می پذیرد. در این مقاله مختصری در مورد تعریف و تاریخچه پرینتر سه بعدی بحث می نماییم.

پرینتر سه بعدی

در قطعات حاصل از چاپ سه بعدی، هرکدام از لایه های تشکیل دهنده جسم به صورت یک مقطع افقی نازک برش خورده از قطعه نهایی، مشاهده می گردد.

چاپ سه بعدی را می توان مخالف برداشتن مقطع از یک جسم خام جهت دست یابی به قطعه نهایی دانست، همچنین این روش در مقایسه با روش های سنتی این امکان را فراهم می آورد که اشکال پیچیده (کاربردی) را با استفاده از مواد کمتر تولید نماییم.

فن آوری های چاپ 3D بسیار مختلف و متنوع است اما تمامی آن ها بر یک اصل استوار است: یک مدل دیجیتال به صورت لایه لایه ای و افزایشی به یک جسم سه بعدی تبدیل می گردد.

چاپ پرینتر سه بعدی

همان گونه که جهت ساخت هر جسم فیزیکی یک طرح باید ترسیم شود، چاپ سه بعدی نیز با طراحی یک فایل دیجیتال سه بعدی آغاز می شود، به عبارت دیگر تلاش برای چاپ سه بعدی بدون فایل طراحی شده، مثل تلاش برای چاپ مطلب یک کاغذ بدون متن است.

طراحی فایل سه بعدی برای چاپ دیجیتال

روش کار در پرینترهای سه بعدی به این صورت است که  فایل طراحی شده به لایه های نازک تقسیم و سپس به چاپگر 3d ارسال می گردد.

اسلایس کردن با نرم افزارهای مختلف در پرینت سه بعدی

از اینجا به بعد فرآیند پرینت گرفتن با توجه به تکنولوژی دستگاه متفاوت است. از پرینترهای رومیزی شروع کنیم که پلاستیک را ذوب و بر روی یک سطح تخت پرینت می کنند تا ماشین های بزرگ صنعتی که از لیزر برای انتخاب پودر فلزی در دمای بالا استفاده می کنند.

چاپ سه بعدی می تواند بسته به سایز ساعت ها طول بکشد، مواد چاپی مختلف نیز با توجه به نوع چاپگر متفاوت بوده از پلاستیک گرفته تا رزین، سنگ ماسه، فلزات ،آلیاژها و مواد بیشتر که هر ساله به بازار عرضه می گردد.

مختصری از تاریخچه پرینتر سه بعدی:

اگر چه چاپ سه بعدی معمولا به عنوان یک مفهوم پیشرو و آینده نگر شناخته می شود، اما عملا بیش از 30 سال هست که سابقه دارد.

چاک هال فردی که اولین پرینتر سه بعدی را خلق نمود:

تاریخچه پرینتر سه بعدی به این صورت است که چاک هال (Chuck Hull) در سال 1983 نخستین پروسه چاپ سه بعدی را با نام استریولیتوگرافی اختراع نمود. او در ثبت اختراع خود استریولیتوگرافی را به عنوان روشی برای ساخت اشیاء جامد به وسیله چاپ متوالی لایه ها و سفت کردن آن ها توسط اشعه ماورابنفش تعریف نمود.

اولین پرینتر سه بعدی

اولین پرینتر سه بعدی که توسط Chuck Hull در سال 1983 اختراع شد.

اولین پرینتر سه بعدی اختراع شده

در ابتدا اختراع چاک تنها محدود به مایعاتی بود که قابلیت سفت شدن داشتند، اما بعد از آن که او کمپانی پرینترهای سه بعدی را ایجاد نمود، به زودی دریافت که این تکنیک تنها محدود به مایعات نیست و هر ماده ای که قابلیت تجزیه کردن یا توانایی تغییر در وضیعت فیزیکی آن را داشته باشیم را می توان به کار برد.

تاریخچه پرینتر سه بعدی

تصویری از چاک هال مخترع پرینتر سه بعدی

تا سال 2009 پرینترهای سه بعدی بیشتر محدود به کاربردهای صنعتی بودند، اما بعد از اختراع پرینترهای FDM که به فارسی می توان آن را مدل سازی به روش رسوب ذوب شده ترجمه کرد، رایج ترین و پرکابردترین تکنولوژی پرینترهای سه بعدی تا آن زمان استریولیتوگرافی کنار رفته و جای خود را به روش FDM داد.

آمار میزان فروش پرینترهای سه بعدی

به وجود آمدن اولین پرینتر سه بعدی رومیزی از طریق پروژه عملیاتی ریپ رپ (RipRap) جهت ساخت یک دستگاه خود تکرار کننده ممکن شد. به همین روال تولیدات بیشتر و بیشتر شد تا اینکه در سال 2009 به یکباره قیمت پرینترها از 200.000 دلار به زیر 2.000 دلار کاهش و بازار مصرف کنندگان پرینترهای سه بعدی جهش چشمگیری نمود.

نمودار فروش پرینتر سه بعدی

میزان فروش پرینترهای سه بعدی تخمین زده شده از سال 2007 تا 2015

از سال 2009 به بعد فروش پرینترهای سه بعدی روند رو به افزایشی داشته و دیگر یک محصول انحصاری نیست. همچنین انتظار می رود هر ساله اختراعات بیشتری به این چرخه اضافه گردد، در حال حاضر حدود 300.000 نفر در جهان مصرف کننده چاپ گرهای سه بعدی بوده و این رقم هر ساله نزدیک به دو برابر بیشتر می گردد.

تعریف و تاریخچه پرینتر سه بعدی

برای دیدن نمونه کارها از نمایشگاه ما بازدید نمایید.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992