صفحات گرم شونده از تاب برداشتن قطعات پرینتر سه بعدی جلوگیری می کنند

استفاده از صفحه گرم در پرینتر سه بعدی

استفاده از صفحه گرم در پرینتر سه بعدی بسیار مفید می باشد. صفحات گرم یا Heat bed با  گرم نگه داشتن پلاستیک اکسترود شده و ایجاد توازن در خنک کاری قطعه ریخته شده، به طرز چشمگیری کیفیت چاپ را افزایش داده و از تاب برداشتن قطعه جلوگیری می نمایند، تاب برداشتن یکی از موضوعات عمومی است که در لبه قطعات پلاستیکی خنک شده به میزان نامنظم رخ می دهد.

صفحات حرارتی با گرم نگه داشتن قطعه در تمام مراحل چاپ و نرم نگه داشتن قطعه این اطمینان را برای ما حاصل می نمایند که قطعه به صورت صاف و مسطح روی سطح باقی خواهد ماند، همچنین صفحات حرارتی در ترکیب با ابزارهای دیگر باعث افزایش چسبندگی می شوند.

بدون در نظر گرفتن نوع صفحه گرمایشی که شما استفاده می کنید، معمولا از این دما (نقطه های گرمایی) برای مواد PLA و ABS استفاده می شود.

PLA50-60 درجه سانتیگراد
ABS100-110 درجه سانیگراد

دو دلیل اصلی استفاده از صفحه گرم در پرینتر سه بعدی

1- افزایش انرژی کفه دستگاه، که این عمل چسبندگی در لایه های بالایی را اصلاح می کند.

2- گرم نگه داشتن قسمت پایین چاپ که در حقیقت محل اتصال قطعه به کفه دستگاه است و ممانعت از تاب برداشتن قطعه در اثر انقباض، همچنین این صفحات نقش یک متعادل کننده در خنک کاری پلاستیک را بر عهده دارد که از خنک شدن سریع قطعه ریخته شده جلوگیری می کند.

انواع صفحه های مختلف گرمایی

1- صفحه گرمایی PCB

صفحات حرارتی PCB در ابعاد مختلف موجود می باشند که بر اساس ابعاد کفه دستگاه باید مدل موردنظر را انتخاب نمود. این صفحات به دلیل عملکرد و قدرت مناسب در بسیاری از چاپگرهای سه بعدی به کار می رود که معمولا دارای 2 لامپ یکپارچه و 1 مقاومت است که در مقایسه با دیگر تکنولوژی ها به راحتی کار می کند.

کاربرد صفحه گرم شونده در پرینتر سه بعدی

به طور کلی با استفاده از این نوع صفحه گرم در پرینتر سه بعدی می توانید یک عملکرد ساده و تمیز داشته باشید. این صفحه ها دارای پنج سوراخ برای سطح بندی و نصب آسان صفحه می باشد، همچنین آنها نیاز به تنظیم عمودی کمی در مقایسه با ورق فولادی ضدزنگ که با مقاومت های آلمینیومی پوشیده شده اند دارند. همچنین یک توزیع گرمایی همگن را ارائه می دهند، عیب اصلی  آنها در این است که زمانی که با صفحه شیشه ای در تماس هستند به آرامی گرم می شوند.

استفاده از صفحه گرمایی PCB در پرینتر سه بعدی

2- کاپتون (پلی آمید) غشاء گرمایی

استفاده از صفحه گرم در پرینتر سه بعدی از نوع کاپتون و یا پلی آمید به دلیل مقاومت در برابر حرات، سطوح پایانی هموار و چسبندگی بالا برای PLA بسیار پرکاربرد بوده به دلیل آنکه، این صفحه گرم در پرینتر سه بعدی به عنوان نوار مناسب برای سطوح چاپ به حساب می آید. این دسته از صفحات گرمایی از دو غشاء پلی آمید با یک المنت گرم کننده که در بین آن ها فشرده شده است تشکیل گردیده اند.

صفحه گرم شونده پلی آمید

غشاهای پلی آمید بسیار نازک،  آسان برای نصب با چسب پشت، قابل اعتماد و انتقال دهنده سریع حرارت هستند. آنها دارای یک ترمیستور حرارتی می باشد و بر خلاف صفحه گرم شونده PCB، در شکل های مختلف و بدون محدودیت ارائه می شوند.

استفاده از صفحه گرم در پرینتر سه بعدی

3- آلمینیوم پوشیده شده با گرم کن

استفاده از صفحه گرم در پرینتر سه بعدی از نوع آلمینیوم پوشیده شده با گرم کن نیز بسیار کارآمد و ارزان بوده، اما آنها نیاز به مراحل نصب بیشتری نسبت به هیترهای دیگر دارند. به عنوان یک حقیقت، آن ها باید بر روی یک سطح فولادی ضد زنگ یا آلمینیومی پیچ شوند، سپس اگر یک عنصر حرارتی زیر صفحه چاپ دارید مدار الکتریکی باید به وسیله یک ترمیستور و یک عایق کامل شود. در نهایت، بهتر است از چسب حرارتی بین هیتر و صفحه ای که قرار است گرم شود استفاده کنید.استفاده از صفحه آلمینیومی گرم شونده در پرینتر سه بعدی

استفاده از صفحه آلمینیومی گرم شونده

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992