عوامل تاثیرگذار در قیمت پرینتر سه بعدی

عوامل تاثیرگذار در قیمت پرینتر سه بعدی

به دلیل رواج و استفاده زیاد از تکنولوژی FDM پریتر سه بعدی ما تمرکز این مقاله را بر روی این تکنولوژی گذاشته ایم البته تعدادی از مواردی که مطرح می کنیم کل تکنولوژی های به وجود آمده و عوامل تاثیرگذار در قیمت پرینتر سه بعدی را شامل می شود اما برخی از موارد تنها مختص به تکنولوژی FDM پرکاربردترین و رایج ترین تکنولوژی جهان است.

عوامل تاثیرگذار در قیمت پرینتر سه بعدی

  • ابعاد قابل چاپ

حداکثر ابعادی که یک پرینتر می تواند چاپ کند یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت پرینتر سه بعدی است. مطمعنا هر چه ابعاد دستگاه بزرگتر قیمت آن نیز بیشتر می گردد.

ابعاد قابل چاپ پرینتر سه بعدی

  • جنس بدنه و شاسی دستگاه

یکی از فاکتورهای اصلی که تاثیر مستقیم بر روی قیمت و دقت دستگاه دارد جنس بدنه و شاسی است، دستگاه های با بدنه و شاسی فلزی دارای قیمت و کیفیت بالایی بوده در صورتی که دستگاه هایی که بدنه و شاسی آن از پلکسی است دارای قیمت ارزان و کیفیت نه چندان مناسب می باشند. بالا بودن کیفیت دستگاه تاثیر مستقیم بر روی کیفیت قطعه خروجی خواهد گذاشت.

پرینتر سه بعدی بدنه پلکسی

پرینتر بدنه پلکسی

پرینتر سه بعدی بدنه فلزی

پرینتر سه بعدی بدنه فلزی

در حقیقت می توان گفت دستگاه پرینترهای سه بعدی ساخته شده از پلکسی بیشتر حالت سرگرمی داشته و برای کارهای صنعتی مناسب نیستند اما پرینترهای بدنه فلزی مناسب کاربردهای صنعتی و بزرگ می باشند.

  • سرعت چاپ

سرعت چاپ نیز یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت پرینتر سه بعدی می باشد، دستگاه هایی که سرعت بالایی دارند باید دقت چاپ قابل قبولی نیز داشته باشند، به دلیل آنکه سرعت با ایجاد لرزش در اجزا، دقت را تحت تاثیر و باعث کاهش آن می شود. سرعت پرینترهای خانگی 30 تا 70 میلیمتر بر ثانیه و در پرینترهای صنعتی 30 تا 150میلمتر بر ثانیه می باشد.

  • کشور تولید کننده

قسمت عمده پرینترهای موجود در بازار ایران به صورت واردات از کشورهای آمریکایی و اروپایی می باشد، که این امر باعث گرانی بیش از حد این نوع پرینترها می شود در حالی که عمده تفاوت این نوع پرینترها با نمونه های ساخت داخل در برند و کشور سازنده است و در بحث کیفیت تفاوت ها چندان چشمگیر نیست. به همین دلیل  می توان با قیمتی مناسب و انتخابی درست از محصولات ساخت داخل به کیفیت موردنیاز دست پیدا کرد.

قیمت پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی ژرفا

جهت اطلاع از قیمت پرینتر سه بعدی ژرفا از صفحه فروش ما دیدن فرمایید

  • آپشن های اضافی دستگاه

بعضی از قابلیت های دستگاه به صورت سفارشی بوده و مشتری با درخواست خود می تواند آن قابلیت را بر روی دستگاه خود داشته باشد  که مطمئنا باعث افزایش قیمت دستگاه خواهد گردید. به فرض مثال تعدادی از دستگاه های پرینتر با تکنولوژی FDM موجود در بازار قابلیت ساپورت تکنولوژی DLP را نیز دارند که این قابلیت به صورت سفارشی و با پرداخت هزینه بیشتری به دستگاه اضافه می گردد.

  •  تعداد نازل

در پرینتر FDM تعداد نازل ها در حقیقت نشان دهنده تعداد مواد قابل چاپ به صورت همزمان برای چاپگر سه بعدی است، هر چه تعداد نازل ها بیشتر باشد موادی که چاپگر ما می تواند پرینت کند بیشتر گردیده و قیمت پرینتر سه بعدی نیز با افزایش تعداد نازل بیشتر می شود.

تعداد نازل در پرینتر سه بعدیپرینتر دلتا دارای دو نازل

  • کاربری دستگاه

یکی از مشخصه های مهم دستگاه که می تواند روی قیمت پرینتر سه بعدی تاثیرگذار باشد، نحوه انتقال فایل قطعه به دستگاه است. در بسیاری از دستگاه ها انتقال فایل از طریق کارت حافظه انجام می گیرد، به این صورت که ابتدا فایل قطعه را با فرمت تعریف شده برای دستگاه در کامپیوتر ذخیره نموده و سپس با استفاده از کارت حافظه و USB اطلاعات را به دستگاه منتقل می کنیم تا عمل ساخت قطعه انجام گیرد، مطمعنا یکی از نقاط ضعف این نوع دستگاه ها احتمال خرابی درگاه کارت خوان میباشد.

انتقال اطلاعات از طریق کارت حافظه به پرینتر سه بعدی

عوامل تاثیرگذار در قیمت پرینتر سه بعدی

اتصال کارت حافظه به پرینتر سه بعدی

در بعضی از مدل ها اتصال به کامپیوتر اجباری هست که خود یک نوع ضعف به شمار می آید بدین معنی که دستگاه تا انتهای عملیات چاپ باید به کامپیوتر متصل باشد تا فایل را به صورت مستقیم از کامپیوتر بخواند.

اتصال مستقیم پرینتر سه بعدی به کامپیوتر

همچنین تعدادی از دستگاه ها با مدل های جدید  دارای سیستم وای فای بوده که عمل انتقال فایل را بسیار سهل و آسان نموده و نیازی به اتصال کارت حافظه ندارند.

انتقال اطلاعات از طریق وای فای به پرینتر سه بعدی

  • مواد اولیه مصرفی و گستره آن

اینکه چه مواد مصرفی را به عنوان ورودی به دستگاه پرینتر وارد و از آن قطعه می گیریم اهمیت زیادی در قیمت تمام شده آن دارد. امروزه همان طور که پرینترها پیشرفته تر می شوند، پیشرفت ها در زمینه مواد مختلفی که در آن ها به کار می روند نیز در حال گسترش است و بالطبع قیمت آن ها کاهش پیدا خواهد نمود.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992