مزایای پرینترهای سه بعدی

مزایای پرینترهای سه بعدی

 مزایای پرینترهای سه بعدی

پیشرفت در تکنولوژی، پرینتر سه بعدی را در صنعت به ارمغان آورده است. چاپ سه بعدی تنها یک تکنولوژی چاپ معمولی نیست، این تکنولوژی باعث تولید اجزای سه بعدی شده که هیجان انگیز، سرگرم کننده و البته مفید و پرکاربرد هستند.

روش پرینت سه بعدی در اکثر صنایع کاربرد دارد، این تکنولوژی در صنعت بسته بندی، صنایع مربوط به وسایل نقلیه، هواپیما، صنایع بهداشتی، پزشکی، معماری، جواهرسازی و … مفید بوده و به کار می رود. برای درک بهتر قدرت پرینترهای سه بعدی، در اینجا یک لیست از مزایای پرینترهای سه بعدی ایجاد نموده ایم.

 1. مقرون به صرفه بودن

  روش های سنتی نمونه سازی، قالب سازی تزریقی و  تولید بسیار گران و پرهزینه می باشند، در صورتی که بهترین چاپگرهای سه بعدی با استفاده از روش تولید افزودنی، قابلیت های بسیار ارزان قیمتی را جهت ایجاد قطعات مختلف ارائه می دهند.

  به عنوان مثال در زمینه پزشکی، استفاده از مزایای پرینترهای سه بعدی در ساخت ابزارهای جراحی همچون گیره ها، انبرهای جراحی، تجهیزات جهت بند آوردن جریان خون و چاقوهای جراحی، بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر نسبت به خرید همتای آن از جنس فولاد ضد زنگ و ساخته شده به روش تولید سنتی است.

  کاربرد پرینتر سه بعدی در ساخت تجهیزات مربوط به جراحی همچنین پروتزهای تولید شده با  چاپگرهای  سه بعدی نسبت به روش تولید سنتی هزینه بسیار کمتری دارند. پروتز برای قسمت های خاصی از بدن مثل دست ها بسیار کاربرد دارد و به دلیل پوشیدن توسط افراد و امکان پاره شدن آنها به مرور، هزینه های تولید آن با روش سنتی به بیشتر از 10000 دلار برسد که رقم بسیار بالایی است.

  همچنین برای نوجوانان که هرچند ماه یک بار اندام های آن ها رشد می کند و مجبور به تعویض پروتز هستند، روش سنتی بسیار پرهزینه بوده و عملی نیست، به همین دلیل پرینتر سه بعدی با قابلیت سفارشی سازی کم هزینه قطعات بسیار مقرون به صرفه بوده و خرید یک پروتز جدید چاپ شده با این روش تنها به چند صد دلار هزینه نیاز دارد.

  استفاده از پرینتر سه بعدی در ساخت دست پروتزی

 2. ریسک پایین

  اگر شما در حال ساخت یک طرح هستید، می توانید قبل از سرمایه گذاری جهت ساخت قالب، یک نمونه اولیه با استفاده از چاپ سه بعدی بگیرید و آزمایش کنید. به این ترتیب، در صورت لزوم می توانید قالب آن را بار دیگر طراحی کنید و با هزینه کم به اشکالات آن پی ببرید. چاپ یک نمونه اولیه، اطمینان جهت سرمایه گذاری های بزرگ را به وجود می آورد.

  ساخت نمونه اولیه خودرو با روش چاپ سه بعدی

 3. تولید سریع

  تولید نمونه اولیه سنتی نیاز به ابزار و ماشینکاری دارد،  شما نیز باید جهت کار افراد به آن ها هزینه پرداخت کرده و تجهیزات گران قیمت خریداری کنید. همچنین کل فرآیند ممکن است چند هفته طول بکشد، از همه بدتر نمونه اولیه شما هرگز آخرین چیزی نیست که شما نیاز دارید و مجبورید مجددا طراحی آن را تغییر و پروسه را طی نمایید.

  دشوار است که بتوانیم یک کسب و کار خوب با تولید نمونه اولیه به روش سنتی ایجاد نماییم، به دلیل آنکه زمان زیادی به هدر رفته و هر مشتری که یک نمونه اولیه از کار خود بخواهد باید هفته ها منتظر بماند و در نتیجه ناامید می گردد.

  با این وجود، چاپ سه بعدی تنها چند ساعت طول کشیده و هنگامی که طراح، ترسیم محصول را انجام می دهد، شما می توانید آن را تبدیل به یک فایل قابل خواندن توسط پرینترتبدیل نموده و چاپ نمایید، همچنین پروسه چاپ سه بعدی نیاز به مداخله ندارد، اگر شما آن را در انتهای روز راه انداختید می توانید فردا در انتظار قطعه آماده باشید.

  در نتیجه هیچ کس منتظر نخواهند ماند و محصولات سریع تر وارد بازار می شوند.همچنین طراحی مجدد نمونه اولیه و تغییرات در طراحی به سرعت انجام می شود و تمامی روند حتی یک هفته هم طول نمی کشد در نتیجه احتمال برگشت سرمایه بسیار بیشتر و پروسه ریسک کمتری خواهد داشت.  پروسه ای که ماه ها زمان نیاز داشت، با چاپ سه بعدی با هزینه کم تنها چند روز طول می کشد ، پس می توان به مزایای پرینترهای سه بعدی  اذعان داشت.

  نمونه قطعه تولیدی با پرینتر سه بعدی

  قطعات تولیدی با روش پرینتر سه بعدی

 4. آسان برای ساخت سفارش

  صنایع از روش تولید انبوه یا همان سری کاری برای ساخت محصولات خود استفاده می کنند، این بدان معنی است که تمام محصولات از یک قالب یکسان ساخته شده و با شکل و طراحی مشابه از خط مونتاژ بیرون می آیند، این موضوع باعث می شود که ساخت یک قطعه منحصر به فرد با این روش بسیار مشکل باشد.

  در صورتی که شما با چاپ سه بعدی می توانید هر جسمی را با تغییر جزئی از نمونه اولیه، به صورت سازگار با نیازهایتان بسازید. به عنوان مثال ساخت سفارشی با چاپ سه بعدی در صنایع پزشکی و دندانپزشکی بسیار کاربرد دارد و این اجازه را به کاربر می دهد که بدون هیچ گونه هزینه اضافی طرح موردنظر خود را بسازد. به این ترتیب انسان ها در حال تبدیل شدن به سازندگان جهان اطرافشان هستند.

  ساخت سفارش با پرینتر سه بعدی

 5. تولید بدون ابزار

  در روش تولید سنتی، تولید ابزار نیازمند زمان، هزینه و نیروی کار خواهد بود، برای برنامه های با حجم کم و متوسط در صنعت چاپ سه بعدی، این مورد می تواند حذف شود، که منتج به صرفه جویی در هزینه، زمان و نیروی کار خواهد گردید که یکی  از مزایایی است که اکثر تولیدکنندگان از آن استفاده می کنند.

  تولید با پرینتر سه بعدی بدون ابزار

 6. ساخت اشکال و ساختار جدید آسان است

  روش تولید سنتی به قالب و تکنولوژی برش برای تولید اشکال متکی است. پیش از آن، اضافه کردن سوراخ ها مسیر را تغییر می دهد، در آوردن برآمدگی ها پیچیده یا حفره های داخلی نیز بسیار مشکل است، اما با چاپ سه بعدی رسیدن به تغییرات بسیار آسان است، نازل چاپگر سه بعدی می تواند شکل های بی نهایت و طرح های پیچیده ایجاد نماید، در حقیقت با چاپ سه بعدی امکانات بی پایان است.

  ساخت اشکال پیچیده با پرینتر سه بعدی

 7. تنوع مواد

  ترکیب کردن مواد اولیه برای روش های تولید انبوه ایده آل نیست، زیرا ممکن است بسیار پر هزینه باشد، علاوه بر این ترکیب خواص فیزیکی و شیمیایی در روش های سنتی بسیار دشوار است. با این وجود چاپ سه بعدی در این زمینه در حال پیشرفت است، در حقیقت علاوه بر پلاستیک چاپ سه بعدی قابلیت کار با انواع مختلف مواد از جمله فلزات، شیشه، سرامیک، طلا، نقره، کاغذ، مواد بیولوژیکی و حتی مواد غذایی را دارد. با استفاده از مواد مختلف، شما می توانید هر چیزی که در ذهن دارید را تولید کنید.

  مواد مختلف به کار رفته در چاپ سه بعدی

 8. کیفیت بهتر

  اگر شما کیکی را از روی دستور بپزید، به یک کیک با مزه ایده آل خواهید رسید. در صورتی که شما در آشپزی تازه کار هستید، با استفاده از دستور پختی که استفاده نموده اید کیک شما مزه خوبی خواهد داشت، اما ممکن است دارای حباب های هوا ناخواسته، بافت های متفاوت و ضخامت نامناسبی باشد.

  اگر شما بتوانید کیک را لایه به لایه بر روی هم تولید کنید شبیه به فرآیندی که پرینتر سه بعدی انجام می دهد کنترل کاملی بر روی آن خواهید داشت، به عبارتی دیگر رهایی یافتن از خطاهای تولید انبوه (سری کاری) باعث تولید محصولات باکیفیت تر می گردد.

   لایه لایه بودن مواد تولید شده به روش چاپ سه بعدی

 9. سازگار با محیط زیست

  یکی از قابلیت هایی که صنایع مختلف باید در نظر بگیرند عدم آسیب زدن به محیط زیست است، چاپ سه بعدی باعث صرفه جویی در انرژی، و تولید ضایعات کمتر می گردد. به عنوان مثال سازندگان هواپیما 90 درصد از متریال خام را جهت رسیدن به محصول نهایی حذف می کنند تا به طرح موردنظرشان برسند.با تکنولوژی تولید افزودنی به کار رفته در چاپگرهای سه بعدی، اتلاف انرژی، اتلاف مواد و در نتیجه تولید زباله به حداقل می رسد، تولید کمتر زباله باعث کاهش صدمه به محیط زیست می گردد.

  پرینترهای سه بعدی سازگار با محیط زیست

  همچنین قطعات چاپ شده به روش پرینت سه بعدی بدون از دست دادن خواص مکانیکی و عملکردی میتوانند تا ۶۰ درصد سبکتر از محصولات مشابه تولید شده به روش های سنتی باشند و حتی در مواردی خواص فیزیکی و مکانیکی بالاتری از خود نشان می دهندکه در صنایع حمل و نقل به ویژه صنایع هوایی این مهم یعنی سبکتر شدن و در نتیجه کمتر شدن مصرف سوخت که مهمترین دغدغه زیست محیطی جهان امروز است.

 10. قابلیت دسترسی

  هر روزه دسترسی مردم به پرینترهای سه بعدی بیشتر و بیشتر می شود.  در حال حاضر، قلم های چاپ سه بعدی به وجود آمده که می تواند نتایج مشابهی با چاپگر سه بعدی ایجاد کند، تنها کاربر باید با دست خود آنها را حرکت داده و مانور دهد، با این پیشرفت بسیاری قادر خواهند بود که محصول موردنیاز خود را ایجاد کنند هرکجا که باشند. این سناریو قطعا می تواند ایدئولوژی مصرف گرایی فعلی را تکان دهد. اگر از چاپ سه بعدی پشتیبانی می کنید، احتمالا دوست دارید دسترسی آسان تری به آن داشته باشید.

  چاپ سه بعدی از آن نظر بسیار قدرتمند است که می تواند هرچیزی را ایجاد کند. از غذا، لباس و خانه ها گرفته تا بافت و سلول های بدن، علاوه بر این، تکنولوژی چاپ سه بعدی بهتر، ارزان تر، سریعتر، انعطاف پذیر و پایدارتر نسبت به تکنولوژی های دیگر است.

  قابلیت دسترسی

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992