پرینتر سه بعدی

مزایا و معایب پرینتر سه بعدی

مزایا و معایب پرینتر سه بعدی

درک این نکته بسیار حائز اهمیت است که چاپ سه بعدی یک تکنولوژی به سرعت در حال توسعه بوده و با مجموعه ای از مزایای ذاتی همراه می باشد اما در بعضی از جنبه ها نیز از فرآیندهای تولید سنتی عقب تر است. ما مثال هایی از مزایا و معایب پرینتر سه بعدی جمع آوری نموده ایم تا شما را در درک این موضوع یاری رسانده و ببینم این تکنولوژی در آینده به چه وضیعتی خواهد رسید.

مزایای پرینترهای سه بعدی

خلق طراحی های پیچیده با استفاده از پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی این امکان را به طراحان می دهد که اشکال و قطعات پیچیده ای طراحی و تولید کنند که امکان ساخت بسیاری از آن ها با روش های تولید متعارف و سنتی ممکن نیست. به عنوان مثال قطعات به هم پیوسته ای که نباید مونتاژ و دمونتاژ شوند و یا مجراهای داخلی در قطعات که با هیچ روشی به جز پرینت سه بعدی امکان ساخت آنها وجود ندارد.

با استفاده از پرینتر سه بعدی می توان تمام اقلام سفارشی را تولید نمود

آیا تا به حال از این موضوع تعجب نکرده اید که چرا ما لباس ها خود را در اندازه های استاندارد خریداری می کنیم؟ با روش های تولید سنتی می توان محصولات را به صورت انبوه و با ابعاد استاندارد و با هزینه کم ساخت و با قیمت های مقرون به صرفه به مشتری ها عرضه نمود، در صورتی که چاپ گرهای سه بعدی امکان ساخت محصول با توجه به خواسته مشتری را فراهم می نماید، بدین صورت که تنها طرح دیجیتال است که باید تغییر کند و  نیازی به ابزاری اضافی یا پروسه های ساخت گران قیمت برای تولید محصول نهایی نیست به همین دلیل ساخت اقلام مختلف با توجه به خواسته مشتری فراهم می گردد.

عدم نیاز به ابزار یا قالب و در نتیجه کاهش هزینه های ثابت

هنگام ریخته گری یا قالب گیری تزریقی، جهت ساخت هر بخش از محصول نیاز به یک قالب داریم که این امر هزینه های تولید را به شدت افزایش و اکثر شرکت ها را مجبور به این امر نموده که جهت جبران این هزینه ها به هزاران روش در فروش متوسل گردند. از آن جهت که چاپ سه بعدی یک فرآیند تک ابزار بوده،  نیاز به تغییر در هیچ جنبه ای از فرآیند وجود نیست که این امر منتج به آن شده که هزینه یا زمانی اضافی جهت ساخت محصول صرف نگردد و هزینه های تولید کاهش یابد.

مزایا و معایب پرینتر سه بعدی

جهت خرید پرینتر سه بعدی ژرفا اینجا را کلیک نموده، یا با ما تماس بگیرید.

سرعت و سهولت نمونه برداری در قطعات پرینت شده سه بعدی و سهولت جهت عرضه در بازار

از آنجا که در چاپ سه بعدی به هیچ نوع ابزار گران قیمتی جهت تولید محصولات نیست، از این رو یک روش کاملا مناسب برای طراحان و کارآفرینانی است که به دنبال تولیدات کوچک جهت آزمایش بازار بوده، یا قصد دارند محصولات خود را از طریق سایت های تامین مالی همچون Kickstarter راه اندازی نمایند. در این مرحله، تغییرات طراحی نیز سهل گردیده بدون اینکه نیاز به صرف هزینه های اضافی یا تغییر در سفارشات ساخت باشد. چاپ سه بعدی مسیری با ریسک کم را برای کسانی که به دنبال تبدیل یک ایده به محصول هستند هموار می کند .سرعت و سهولت نمونه برداری در چاپ سه بعدی

 ضایعات کمتر با استفاده از چاپ سه بعدی

اکثر فرآیندهای تولید متعارف کاستنی هستند، شما با یک بلوک از مواد شروع می کنید، آن را برش داده، ماشینکاری نموده و عملیات حرارتی بر روی انجام داده تا زمانی که به طرح موردنظرتان برسید. در پروسه تولید بسیاری از محصولات مانند پایه هواپیما، طبیعی است که شما 90 درصد مواد خام را در حین فرآیند ساخت از دست بدهید. در صورتی که چاپ سه بعدی یک فرآیند افزایشی است که شما جسم را از ماده خام به صورت لایه به لایه تولید می کنید. به طور طبیعی در روش چاپ سه بعدی باید از ماده ای استفاده شود که قابلیت ایجاد شکل به خصوص را داشته باشد.  علاوه بر این، بسیاری از مواد به کار رفته در چاپ سه بعدی را می توان بازیافت نمود و دوباره به اشکالی جهت چاپ تبدیل نمود.

ضایعات کمتر با استفاده از چاپ سه بعدی

معایب پرینترهای سه بعدی

هزینه های بالاتر جهت تیراژهای بالا در پرینتر سه بعدی

با وجود تمام مزایای تولید از طریق پرینت سه بعدی این فرآیند هنوز هم در تولیدات با تیراژ بسیار بالا قابل رقابت با فرآیندهای تولید متعارف نیست. این نقطه عطف بین 1000 تا 10000 واحد بسته به مواد و طراحی است. با این وجود قیمت پرینترها و مواد اولیه به مرور رو به کاهش است در حالی که انتظار می رود کارآیی آن ها روز به روز بیشتر شود.

هزینه ی بالا پرینترهای سه بعدی در تیراژ بالا قطعات

محدودیت در انتخاب جنس، رنگ و پرداخت نهایی کار در چاپگرهای سه بعدی

امروزه با وجود بیش از ششصد ماده جهت چاپ که بیشتر آنها از پلاستیک و فلزات بوده، باز هم انتخاب ماده محدود به شرایط قطعه تولیدی، رنگ و کیفیت سطح موردنظر است. به هرحال، این زمینه به سرعت در حال رشد بوده و تعداد مواد جدیدی که به چرخه پرینترهای سه بعدی اضافه می شود هر ساله رو به افزایش است. امروزه موادی همچون چوب، فلزات، کامپوزیت، سرامیک و حتی شکلات را با این روش پرینت می کنند.

محدودیت در قدرت و استقامت قطعات تولید شده با پرینتر سه بعدی

در اکثر تکنولوژی های پرینت سه بعدی قدرت بخشی یا توازن قدرت در قطعه به دلیل تولید لایه به لایه یکنواخت و همسان نیست. به همین دلیل قطعاتی که به روش پرینت سه بعدی تولید یا چاپ شده اند، اغلب ضعیف تر از قطعات تولیدی به روش سنتی می باشند.  همچنین تکرارپذیری در پرینترهای سه بعدی نیازمند بهبود است، قطعات ساخته شده بر روی دستگاه های مختلف معمولا از لحاظ ویژگی ها اندکی با هم تفاوت دارند،  با این حال پیشرفت های فنی ادامه داشته و باعث ساخت پروسه های جدید پیوسته همچون کربن 3D گردیده و امید است که محدودیت ها در آینده ای نه چندان دور از بین برود.

دقت پایین در برخی از تکنولوژی های پرینتر سه بعدی

اگر چه ممکن است ما هنوز قادر به ساخت قطعات با تلرانس ها و دقت بسیار بالا مانند دقت لبه گوشی آیفون نباشیم، اما چاپ سه بعدی هنوز هم یک روش بسیار مناسب جهت ایجاد اشیا با دقت حدود 20 تا 100 میکرون می باشد. برای کاربرانی که اجسام را با تولرانس های پایین و جزئیات زیاد طراحی نموده اند،

دقت پایین در قطعات پرینت شده سه بعدی

چاپ سه بعدی بهترین راه حل جهت تبدیل ایده ها به نمونه است، اما برای اجسامی که قطعات کاری بیشتر و جزئیات دقیق دارند مانند کلید سایلنت گوشی آیفون، مشکل است که پرینت سه بعدی بتواند با دقت روش های سنتی به رقابت بپردازد.

 برای دیدن نمونه کارها از نمایشگاه ما بازدید نمایید.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992