پرینترهای سه بعدی صنعتی

پرینترهای سه بعدی رومیزی یا پرینترهای صنعتی کدام را انتخاب کنیم

تکنولوژی FDM یکی از رایج ترین و پرکاربردترین تکنولوژی ها مورد استفاده در پرینتر سه بعدی، در دو مدل پرینترهای سه بعدی رومیزی با قیمت های ارزان و پرینترهای صنعتی با کیفیت و قیمت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

industrial 3dprint

پرینترهای سه بعدی رومیزی

بیشتر پرینترهای رومیزی ارزان قیمت مبتنی بر تکنولوژی FDM هستند، آنها شبیه همتایان بالایی صنعتی خود هستند. هر دو نوع دستگاه ها، تولید قطعات را  به وسیله اکستروژن مواد و به صورت لایه به لایه از رسوب مواد ترموپلاستیک مذاب از طریق نازل تشکیل می دهند، اما قابلیت های آن ها متفاوت است.

در این مقاله ما قصد داریم تفاوت اصلی بین یک پرینتر سه بعدی صنعتی و یک پرینتر سه بعدی رومیزی را برای شما شرح داده و راهنمایی مناسب برای انتخاب دستگاه مناسب برای هدف موردنظر شما ارائه دهیم.

 مقایسه پرینترهای سه بعدی رومیزی و صنعتی FDM

در جدول زیر تفاوت های اصلی چاپگرهای FDM رومیزی معمولی و یک چاپگر سه بعدی صنعتی را به طور خلاصه بیان نموده ایم.

نوع پرینترپرینتر سه بعدی صنعتیپرینتر سه بعدی رومیزی
دقت استاندارد±0.15 (کمترین حد 0.2± میلیمتر)±1 (کمترین حد 1.0± میلیمتر)
ضخامت لایه معمولی0.18-0.5 میلیمتر0.10-0.25 میلیمتر
حداقل ضخامت دیواره ها1 میلیمتر0.8-1 میلیمتر
حداکثر اندازه ساخت بزرگ (900×600×900) میلیمترمتوسط (200×200×200) میلمتر
مواد معمول مورد استفادهABS,PC,ULTEMPLA,ABS,PETG
جنس ساپورتبا آب حل شوندهیکسان با قطعه ساخت شده (به طور معمول)
توانایی تولید (در هر ماشین)کم/متوسطکم
قیمت دستگاه50000  دلار به بالا500 تا 5000 دلار

دقت پرینترهای سه بعدی رومیزی و صنعتی

به طور کلی تلورانس هندسی و دقت قطعات تولیدی بستگی به کالیبره بودن دستگاه و پیچیدگی مدل دارد. به طور معمول چاپگرهای صنعتی FDM به دلیل کنترل دقیقتر پارامترهای پروسه، دقت بیشتری نسبت به چاپگرهای رومیزی FDM ایجاد می کنند.

چاپگرهای صنعتی

همچنین ماشین های چاپگر صنعتی قبل از شروع عملیات، الگوریتم های کالیبراسیون را اجرا می کنند. این الگوریتم ها شامل یک محفظه گرم، جهت به حداقل رساندن اثرات خنک شدن سریع پلاستیک مذاب جهت جلوگیری از تاب برداشتن قطعات بوده، همچنین این دستگاه ها می توانند عملیات را در دماهای بالایی به انجام برسانند.

اکثر پرینترهای سه بعدی صنعتی اکستروژن دوگانه را پشتیبانی می کنند، که این امر باعث می شود بتوان با محلول آّب ساپورت ها را به راحتی از بین برده و سطوحی صاف و با کیفیت را به وجود آورد، همچنین این دستگاه ها قابلیت ایجاد قطعات پیچیده را دارند.

از سوی دیگر، پرینترهای سه بعدی رومیزی FDM در حال پیشرفت هستند و ماشین هایی به وجود آمده اند که قابلیت هایی همچون الگوریتم های کالیبراسیون، محفظه گرم، درجه حرات چاپ بالا و اکستروژن دوگانه را ساپورت می کنند.

پرینتر سه بعدی رومیزی

پرینترهای سه بعدی رومیزی FDM که به درستی کالیبره شده است  به خوبی می تواند قطعات با دقت نسبتا بالا (به طور معمول با تلورانس 0.5± میلیمتر) و با سایز دیواره ها حداقل 1 میلیمتر را چاپ کنند.

این دقت برای اکثر کاربردها کافی می باشد. بیشتر مواد که در پرینترهای رومیزی FDM به کار می روند به ابعاد و قسمت های بحرانی قطعات همچون سوراخ ها یا رزوه ها، این اجازه را می دهد که در مراحل پس از تولید ماشینکاری شوند.

پرینترهای سه بعدی رومیزی

مواد مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی رومیزی و صنعتی

بیشترین مواد مورد استفاده در پرینترهای FDM رومیزی PLA است. PLA دارای قابلیت چاپ آسان و می تواند قطعات با جزئیات ظریف را تولید نماید. هنگامی که استحکام، مقاومت در برابر شکنندگی و پایداری حرارتی بیشتری موردنیاز است، معمولا از ABS استفاده می گردد.

ABS and PLA

ABS بیشتر از PLA خطر تاب برداشتن دارد (به دلیل میزان انقباض بیشتر) و هندسه قطعه ای که میخواهیم چاپ نماییم ممکن است استفاده از آن را منع کند، به خصوص در ماشین هایی که محفظه گرم ندارند.

یک دیگر از مواد جایگزین که در حال افزایش محبوبیت است PETG می باشد که قابل مقایسه با ABS بوده و قابلیت چاپ آسانی دارد. این سه نوع از مواد، مناسب برای اکثر کاربردهای چاپ سه بعدی می باشند، از نمونه سازی اولیه برای فرم های مختلف، تولید قطعات در تعداد کم و مناسب برای قطعات کاربردی می باشند.

PETG

چاپگرهای FDM صنعتی عمدتا از پلاستیک های مهندسی (ABS، Polycarbonat، PC، یا Ultem) استفاده می کنند. این مواد معمولا حاوی مواد افزودنی خاصی هستند که خواص آن ها را تغییر می دهد و آن ها را برای نیازهای صنعتی پرکاربرد می سازد. (به عنوان مثال مقاومت در برابر ضربه، پایداری حراراتی، مقاومت شیمیایی و سازگاری با محیط زیست). برخی از مواد چاپ شده با FDM صنعتی خواص مشابهی را برای قطعات قالب گیری تزریقی دارند و اغلب اوقات می توانند به اندازه کافی برای قطعات کاربردی مناسب باشند.

قطعات تولیدی با پرینتر سه بعدی صنعتی

قابلیت های تولید و میزان هزینه در پرینترهای سه بعدی رومیزی و صنعتی

تفاوت کلیدی بین پرینترهای رومیزی و صنعتی سه بعدی میزان هزینه است. افزایش محبوبیت پرینترهای سه بعدی رومیزی به طور چشمگیری هزینه های مالکیت و  تولید قطعات با یک ماشین FDM و همچنین هزینه در دسترس بودن مواد مصرفی را کاهش داده است.

قابلیت های تولید یک چاپگر صنعتی معمولا بیشتر از یک چاپگر رومیزی سه بعدی است، به این معنی که دستگاه FDM صنعتی می تواند سریع تر از یک چاپگر دکستاپ رومیزی سه بعدی کار کند، همچنین چاپگرهای صنعتی سه بعدی نیز دارای یک منطقه چاپی بزرگ بوده، به این معنی که آن ها می توانند در یک زمان چاپ مساوی مساحت بزرگتری را چاپ کنند.

big industrial 3dprinter

چاپگرهای FDM صنعتی نیز برای تکرارپذیری و قابلیت اطمینان طراحی شده اند. اغلب آن ها می توانند قطعی را به صورت چند باره با مشخصات یکسان تولید کنند. چاپگرهای FDM رومیزی نیاز به سطح بالایی از تعمیر و نگهداری کاربر و کالیبراسیون دارند.

انتظاراتی که از تکنولوژی FDM داریم

FDM یکی از محبوب ترین تکنیک های چاپ 3D است، زیرا می تواند قطعات با کیفیت بالا را از مواد با دوام تولید کند، که خواص مکانیکی خود را در طول زمان حفظ می نمایند. دقت ابعادی در هر دو نوع پرینترهای سه بعدی صنعتی و رومیزی مناسب بوده و برای ساخت اکثر نمونه های اولیه و ساخت مدل ها در حجم کم ایده آل می باشند. هنگامی که سطوح بسیار صاف و ویژگی های ایده آل مدنظر باشد ممکن است عملیات پس از تولید موردنیاز باشد.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992