کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری

کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری

کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری

سازمان های متعدد در قسمت های مختلف از صنایع، در زمینه فناوری های سه بعدی سرمایه گذاری کرده اند تا دیدگاه های کسب و کار خود را به واقعیت تبدیل کنند و در این میان کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری یکی از زمینه هایی است که بسیار محبوبیت پیدا کرده است.

به کار بردن پرینتر سه بعدی در معماری به سازندگان و خریداران این امکان را می دهد تا چشم انداز  بهتری از ساختارهای به پایان رسیده داشته باشند و همچنین بتوانند فرآیند توسعه را بهبود ببخشند.

مراحل چاپ سه بعدی در معماری

 • 1- طراحی در نرم افزارهای کد

برنامه های Cad معماری شامل Autocad، Sketchup، 3d max، Revit قابلیت تولید مدل های سازگار با پرینتر سه بعدی را دارند. هنگامی که مدل 3d کد طراحی می شود، آن را به شکل لایه هایی که در آن دقت و پارامترهای دیگر تعریف می شود تقسیم می کند.

برای اطمینان از چاپ با کیفیت بالا 3D لازم است که قوانین طراحی برای چاپ 3D را در نظر داشته باشید. هنگام طراحی مدل نیاز است به این نکته توجه داشته باشید که مدل شما دارای سطوح بسته بوده و ضخامت دیواره ها قابل چاپ باشد.

طراحی کد جهت کاربرد پرینتر سه بعدی

 • 2- چاپ

گام بعدی این است که با استفاده از چاپگر سه بعدی بسته به برنامه، شی را چاپ کنید. چاپگرهای دکستاپ مبتنی بر تکنولوژی FDM و SLA انتخاب مناسبی برای مدل های معماری می باشند. بسته به اندازه و پیچیدگی مدل، می توان از چند دقیقه تا چندین ساعت چاپ کل مدل را انجام داد.

چاپ سه بعدی مدل های معماری با پرینتر سه بعدی

 • 3- عملیات پس از تولید

مرحله نهایی عملیات پس از تولید و تکمیلی روی قطعه است. ترتیب مجدد، رنگ آمیزی به قطعه جان می دهد.

عملیات پس از تولید بر روی قطعات معماری تولید شده با روش پرینتر سه بعدی

مزایای استفاده از پرینتر سه بعدی در معماری

 • 1- ایجاد طرح های منحصر به فرد

1- با کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری و فن آوری دقیق تصویربرداری، معماران می توانند طرح های منحصر به فرد ایجاد کنند و به شرکت ها کمک کنند تا ساختارها را با دیدگاه های اصلی خود سازگار کنند.

ایجاد طرح های منحصر به فرد توسط پرینتر سه بعدی

 • 2- سادگی و سهولت در طراحی

تکنولوژی چاپ سه بعدی به طور قابل توجهی فرآیندهای طراحی و مدلسازی را در طول سال ها تغییر داده است  و کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری به معماران این امکان را می دهد که به جای استفاده از مداد و طرح های دستی پیچیده از نرم افزارهای جذاب و عکس های چاپ شده استفاده کنند.

طراحی ساده در معماری با چاپ سه بعدی

 • 3- ساخت نمونه واقعی از مدل

کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری و مدل سازی نمونه ها از جمله تکنولوژی هایی هستند که به طراحان این امکان را می دهد که ایده های خود را با استفاده از عناصری مانند بافت ها، جلوه ها و نورپردازی به صورت واقع گرایانه و خلاقانه به مخاطبان ارائه نمایند، این روش ها طراحان را قادر می سازد این موارد را ساده تر انجام دهند.

پرینتر سه بعدی در به وجود آوردن طرح های واقعی معماری

همچنین این تکنولوژی به صورت گسترده ای در زمینه مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا می تواند جهت استفاده حداکثر از فضای ساخت و ساز و بهینه سازی با استفاده از مدل های واقع بینانه به کار رود.

 • 4- افزایش بهره وری

مزیت اصلی استفاده از مدل های معماری چاپ 3D، افزایش بهره وری است. استفاده از نرم افزار چاپ معماری باعث صرفه جویی در زمان مراحل اولیه طراحی گردیده و با کاهش زمان تولید ، اجازه تست سریع و تکرار مفاهیم برای رسیدن به یک مفهوم صحیح را ممکن می سازد.

 • 5- صرف زمان کم جهت ساخت مدل

برای ساخت یک مدل معماری با استفاده از چوب یا فوم نیاز است چندین روز وقت صرف کنیم درحالی که چاپ سه بعدی نتایج را فقط در عرض چند ساعت ارائه می دهد. همچنین چاپگر سه بعدی می تواند در طول شبانه روز نیز کار کند و مدل های بزرگتری که نیاز به صرف زمان بیشتر دارند را در مدت زمانی مناسب چاپ نماید.

ساخت مدل معماری در عرض چند ساعت با استفاده از پرینتر سه بعدی

 • 6- قابلیت آزمون و خطا طرح

با کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری و استفاده از مدل های چاپ سه بعدی معماری به شما این اجازه داده می شود که بسیاری از مفاهیم را در ابتدای پروژه تست نموده و مشکلات ساختاری بالقوه را شناسایی کنید در صورتی که تشخیص این امر در شبیه سازی کامپیوتری بسیار مشکل و در بعضی از مواقع ممکن نیست.

 • 7- دردسر و هزینه کم جهت ساخت مدل

برای ارزیابی حجم و ساختار کلی ساختمان، تنها با استفاده از یک ماده پلاستیکی و تعداد اندکی از رنگ ها می تواند مدل را ایجاد نمود، بنابراین هزینه های تولید در حد بسیار متعادل و کم باقی خواهد ماند.

دردسر و هزینه کم جهت ساخت مدل در معماری به وسیله چاپ سه بعدی

 • 8- قابلیت های طراحی اضافه شده  

کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری به معماران این اجازه را می دهد تا به صورت آزادانه و بدون نگرانی در مورد خروجی نهایی، مدل خود را طراحی نمایند. این آزادی، معماران را قادر می سازد تا مرزهای طراحی را زیر پا گذاشته و توانایی ارائه نسخه های چندگانه سریع تر از همیشه را داشته باشند، همچنین مدل های سه بعدی چاپی معماری به طرز بی نظیری دقیق هستند.

 • 9- ایجاد جزئیات پیچیده

با استفاده از کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری زمان و هزینه در ساخت مدل های ساختمانی که اغلب نیاز به جزئیات بسیار ظرفیت دارند به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، مدل چاپ شده سه بعدی نیز قوی تر از مدل های ستنی بوده  و در طول زمان دست نخورده باقی خواهند ماند.

 • 10- کمک جهت تصور بهتر طرح توسط مشتریان

با چاپ جزئیات بیشتر، شما به مشتریان خود کمک خواهید کرد تا طرح نهایی را بهتر تجسم کنند و در نهایت به شرکت خود کمک کنید تا کسب و کار بیشتر و بهتری داشته باشند.

 • 11- ایجاد یک دیتابیس از طرح های قابل استفاده مجدد

با استفاده از کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری به شما این امکان داده می شود که نوآوری بیشتری برای ساخت مدل داشته باشید. مثلا زمانی که قطعانی تکراری دارید می توانید یکی را به عنوان قالب چاپ کنید، ریخته گری کنید و از قالب در قالبگیری تزریقی که نیاز به تکرارپذیری وجود دارد استفاده نمایید.

به کارگیری پرینتر سه بعدی در معماری

ایجاد دیتابیس برای قطعات معماری

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992