melt project about 3dprint

چاپگر سه بعدی میکرو گرانشی برای تولید نسخه چاپی پلیمر خارج از جهان

آژانس فضایی اروپا (ESA) در نظر دارد برای اولین بار از یک نمونه اولیه از چاپگر سه بعدی میکرو گرانشی برای تولید افزودنی در فضا استفاده کند. پرینتر سه بعدی مورد نظر، دستگاه تجاری تولید لایه افزودنی است. مهم ترین خاصیت این پرینتر سه بعدی، قابلیت چاپ روی ایستگاه فضایی بین المللی و دیگر مکان های فضایی است که دارای گرانش نمی باشند. کل این پروژه تحت چارچوب پروژه MELT  است. پروژه ی MELT سرمایه گذاری مشترک بین 5 شرکت مختلف در دنیا می باشد.

چاپگر سه بعدی میکرو گرانشی برای تولید نسخه چاپی پلیمر خارج از جهان

چاپگر سه بعدی میکرو گرانشی با توانایی کار در فضاپیماها

هم اکنون تکنولوژی ها و اشکال مختلف پرینترهای سه بعدی در بین کاربران شناخته شده می باشد. اما این پرینتر خاص بر روی پلتفرمی جدید و با توانایی استفاده از انواع مواد اولیه طراحی شده است. این دستگاه توانایی تولید قطعاتی با ابعاد 10×10×14 میلیمتر را دارا می باشد. طراحی دستگاه بسیار فشرده بوده و وزن آن نسبت به نمونه های مشابه کنونی بسیار کمتر می باشد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که این دستگاه توانایی کار در فضاپیما را دارا می باشد.

تصویر زیر نمونه ی دستگاه چاپگر سه بعدی میکرو گرانشی می باشد که با پلیمر PEKK و یا پلیمری با عملکردی بسیار نزدیک یه PEKK تولید شده است.

چاپگر سه بعدی میکرو گرانشی

البته همانطور که می دانید اغلب ماشین ها و وسایلی که در جو کره زمین قابلیت های مناسب و کاری دارند در سایر فضاها نیز دارای توانایی خواهند بود، این اصل برای پرینترهای سه بعدی نیز برقرار می باشد. تنها تفاوت برای پرینترهای سه بعدی این است که نیاز به تغییرات جزیی برای عملکردی مناسب در فضاهای با فشار کمتر دارد.

همانطور که در مطالب بالا ذکر گردید، پروژه MELT تلاش مشترک بین 5 شرکت معتبر بین المللی با تخصص های مختلف می باشد. این 5 شرکت عبارتند از:

Instituto Pedro Nunes

این شرکت سازمان غیرانتفاعی پرتغالی است که مشغول تولید برنامه های کاربردی بالقوه ی تجاری و ارتباط آن با فناوری های علمی می باشد.

SonacaSpace

این شرکت در زمینه ی ساخت و ساز و ایجاد تجهیزات مهندسی فعالیت دارد.

OHB System AG

تخصص این شرکت ایجاد ماهواره هایی با ارتفاع کم می باشد.

Active Space

تخصص این شرکت تولید تجهیزات الکترونیک با قابلیت عملکرد در فضاهای سخت می باشد.

BEEVERYCREATIVE

این شرکت در زمینه ی طراحی و پیاده سازی پرینترهای سه بعدی فعالیت می کند. این شرکت همچنین سیستم عامل و نرم افزار های نمونه را برای چاپگر در خارج از جو کره زمین طراحی نموده است.

برای دیدن اصل خبر اینجا را کلیک کنید.

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992