گسترش پزشکی با پرینترهای سه بعدی

ساخت پرینتر سه بعدی به منظور چاپ پوست بر روی زخم ها

ساخت پرینتر سه بعدی به منظور چاپ پوست بر روی زخم ها توسط محققان دانشگاه تورنتو آغاز گردیده است.

ساخت پرینتر سه بعدی به منظور چاپ پوست بر روی زخم ها

 کاربردهای پرینتر سه بعدی روز به روز در حال افزایش بوده و پزشکی یکی از مهمترین عرصه ها جهت خودنمایی این تکنولوژی بی انتها می باشد. محققان دانشگاه تورنتو در کانادا در حال بررسی و توسعه ی نوعی پرینتر قابل حمل با قابلیت استفاده از جوهرهای زیستی و منطبق با پوست انسان هستند. در این جوهر ها از موادی مانند سلول های پوستی، کولاژن و فیبرین استفاده می شود. تمام این مواد باعث بهبود زخم ها بر روی بدن انسان می شوند. اگر چه هنوز این دستگاه در مراحل ابتدایی خود قرار دارد ولی کاملا مشخص است که در آینده به دستگاه پزشکی کاملی تبدیل خواهد شد.

گسترش پزشکی با پرینترهای سه بعدی

این چاپگر قابل حمل بسیار شبیه یک برچسب زن و یا چسب های تفنگی حرارتی خواهد بود. با فشاری که توسط پزشک به دستگاه وارد می شود، مواد پوستی از نوک نازل دستگاه خارج شده و بر روی پوست و زخم بیمار قرار می گیرد. با این تعاریف ممکن است دستگاه مورد نظر بسیار شبیه دستگاه پیوند پوست باشد ولی تفاوت های بنیادی در عملکرد این دو دستگاه وجود خواهد داشت. قابل حمل بودن و نیز توانایی چاپ پوست در ابعاد مختلف بزرگترین تفاوت این دستگاه با دستگاه پیوند پوست خواهد بود.

ساخت تجهیزات پزشکی با پرینتر سه بعدی

اطلاعات تکمیلی در زمینه ی دستگاه پرینتر پوست را در اینجا مشاهده کنید.

 

استفاده از جوهرهای زیستی و مواد ارگانیک در شکستگی استخوان ها و پارگی ماهیچه ها

با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که جوهرهای زیستی توانایی کار تا مدت طولانی را دارا می باشند و ساخت پرینتر سه بعدی به منظور چاپ پوست بر روی زخم ها نیز از همین طریق فراهم می گردد. همچنین اخیرا استفاده از زردچوبه به عنوان جزئی قوی در تقویت استخوان ها مورد بررسی قرار گرفته است. از این رو جوهرهای زیستی و سایز مواد ارگانیک زیستی راه های جدیدی را به منظور استفاده در شکستگی استخوان و پارگی ماهیچه ها و پوست در اختیار پزشکان قرار می دهد.

ساخت پرینتر سه بعدی به منظور چاپ پوست بر روی زخم ها توسط محققان دانشگاه تورنتو آغاز گردیده است.

تا کنون آزمایش های بسیار کمی بر روی جوهر زیستی پوستی انجام شده است و این تحقیقات تنها بر روی حیوانات انجام گرفته است. تست این مواد بر روی انسان احتیاج به مدت زمان بیشتری دارد. همچنین ایجاد و رشد این جوهر نیز نیازمند زمان زیادی می باشد.

ترمیم زخم ها با پرینتر سه بعدی

وجود این چنین دستگاهی بسیار کاربردی خواهد بود. استفاده از این چاپگر قابل حمل هزینه های درمانی را بسیار کاهش خواهد داد و همچنین باعث ایجاد راحتی عملکرد برای پزشکان خواهد بود. محققان این وسیله اظهار داشتند به دنبال راه حلی سریعتر و استفاده از کارتریج در این دستگاه هستند.

برای دیدن اصل خبر اینجا را کلیک کنید.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992