مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی

مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی

ساختن یک مجسمه شگفت انگیز که چهره بازیگران یا شخصیت های مختلف را به نمایش در بیارد آسان نبوده و نیازمند هنری پیشرفته و ابزارهای برشی مختلف است. مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی به واسطه تکنولوژی های FDM و SLA، به هنرمندان توانایی ایجاد مجسمه های فوق العاده دقیق که ساخت آن ها با روش های دیگر غیرممکن است را ارائه می دهد.

ساخت مجسمه با پرینتر سه بعدی

همان طور که آگاه هستید کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع مختلف بسیار افزایش پیدا کرده است، به کارگیری پرینتر سه بعدی در هنر، مترادف ایجاد فرصت های بی پایان در جهان پیرامون می باشد.

فرآیند مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی 

1- جهت آغاز فرآیند مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی باید در ابتدا با استفاده از اسکنر سه بعدی تصویری از فرد یا جسمی که می خواهید از او چهره چاپ کنید را ایجاد کنید، در صورت عدم وجود اسکنر سه بعدی باید از تمامی جهات از صورت افراد عکس تهیه کنید که این کار بسیار پردردسر است.اسکن سه بعدی از افراد جهت ساخت مجسمه

اسکن سه بعدی از چهره افراد

2- پس از اسکن سه بعدی فرآیند مدلسازی دیجیتال را در نرم افزار آغاز کنید.

مدلسازی با نرم افزار جهت مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی 3- پروژه را آماده پرینت سه بودی نموده و آن را چاپ نمایید، یکی از ویژگی های اصلی پرینتر سه بعدی که باعث گسترش چشمگیر مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی گردیده است، چاپ دقیق جزئیات و نمایش تمامی ریزه کاری ها و خطوط مربوط به صورت است.

چاپ کردن مجسمه با پرینتر سه بعدی

4- در پایان عملیات نهایی و پس از تولیدی همچون نقاشی دستی و پولیش به مدل جان داده و مدل نهایی را واقعی جلوه خواهد داد و فرآیند مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی را تکمیل می نماید.

نقاشی دستی بر روی مجسمه های تولید شده با روش پرینتر سه بعدی

همچنین  در صورتی که بخواهید مجسمه برنزی ایجاد کنید، باید پس از ساخت مدل توسط پرینتر سه بعدی، یک قالب سیلیکون از قطعه چاپ شده ایجاد کنید و با رزین شبیه به پوسته، رخی که می خواهید را در آن ایجاد کنید.

تولید قالب سیلیکونی برای مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی

سپس عمل ریخته گری در قالب توسط برنز را انجام داده و مجسمه با شکل موردنظر ایجاد کنید.

ریخته گری برنز جهت ساخت مجسمه در انتها با پولیش مدل ریخته شده شکل موردنظر بدست می آید.

ساخت مجسمه برنزی با پرینتر سه بعدی

10 نرم افزار برتر جهت مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی

در این قسمت قصد داریم 10 مورد از پرکاربردترین و بهترین نرم افزارهای به کار رفته در مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی را به شما معرفی نماییم و تصویری از نمونه های کار شده در این نرم افزاها به شما نمایش دهیم.

ZBrush .1

یکی از قدرتمندترین نرم افزار های موجود در زمینه طراحی سه بعدی می باشد. علاقه مندان به زمینه های مختلف هنری، به ویژه طراحان مجسمه های سه بعدی از طرفداران اصلی این نرم افزار می باشند. ZBrush را می توان به عنوان رایج ترین نرم افزار، جهت مجسمه سازی با پرینتر سه بعدی دانست.

ZBrush

2. Mudbox

یکی از جدی ترین رقبای نرم افزار ZBrush در زمینه طراحی های سه بعدی می باشد، مقایسه بین این دو نرم افزار باید با توجه به نیاز های طراحی شما  صورت بگیرد.

Mudbox

Meshmixer .3

این نرم افزار که توسط شرکت اتودسک طراحی شده است، ابزار های بسیار قدرتمندی را بدون اسیب زدن به هندسه مش در اختیار کاربر قرار می دهد.

Meshmixer

3D Coat . 4

3DCoat دیگر نرم افزار جالب این بخش می باشد که ویژگی اصلی آن وجود ابزار های قدرتمندی همچون ابزار های نقاشی، نقشه برداری با دقت بالا و ایجاد پوشش مناسب با توجه به نیاز کاربران می باشد.

3D Coat

Sculptris .5

این نرم افزار بیشتر جنبه آموزشی داشته و جز نرم افزارهای حرفه ای محسوب نمی شود.  برای افراد کم تجربه که تازه شروع به کار کرده اند، این نرم افزار بسیار مناسب است.

Sculptris

Blender .6

این نرم افزار شباهت زیادی به نرم افزار های قدرتمند همچون ZBrush و Mudbox دارد . از ویژگی های جالب این نرم افزار می توان به اضافه شدن ابزار مجسمه سازی اشاره کرد.

Blender

Cinema 4D .7

این نرم افزار اخیرا نسخه مجسمه سازی با قابلیت های پیشرفته را به مجموعه خود اضافه کرده است. بر خلاف نرم افزارهای دیگر مجسمه سازی، برای دریافت نسخه های مختلف نرم افزار Cinema 4D باید هزینه پرداخت گردد.

Cinema 4D

MODO.8

این نرم افزار در محیطی ساده اما با ابزارهایی قدرتمند، مخصوص کاربرانی طراحی شده است که دوست دارند نتیجه طرح هایشان را به طور مستقیم به مخاطبشان نمایش دهند.

MODO

Maya .9

از ویژگی های مثبت این نرم افزار می توان به آپدیت بودن و بروز بودن آن اشاره کرد، اما بخاطر مشکلاتی از قبیل سرعت پایین نرم افزار، استفاده از نرم افزار های دیگر ترجیح داده می شود.

Maya

SculptGL .10

از ویژگی های اصلی این نرم افزار می توان به دریافت آسان و همچنین استفاده از آن به عنوان یک مرجع آموزشی مناسب برای مجسمه سازی اشاره نمود. البته این نرم افزار نیز نقطه ضعف هایی دارد که از آن جمله می توان به ضعیف بودن برخی ابزارها برای تکمیل طرح اشاره کرد، که لزوم استفاده از نرم افزار دومی جهت طراحی را ایجاب می کند.

SculptGL

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992