ماکت سازی با پرینتر سه بعدی

ماکت سازی با پرینتر سه بعدی ما را وارد عرصه جدیدی از معماری نموده که در آن امکان ساخت ماکت های دقیق و با جزئیات مناسب نسبت به روش های سنتی وجود دارد.

ساخت ماکت به وسیله پرینتر سه بعدی یک چشم انداز واقعی و جامع از پروژه را برای ما مهیا می کند. با استفاده از امکانات بی پایان چاپ سه بعدی، تصاویر ذهنی دو بعدی و سه بعدی را می توان به ماکت هایی دقیق بدل کرد.

همچنین برای مشتریان یک درک سریع و غنی از یک پروژه را فراهم می کند و آن ها را قادر می سازد تا «کار در حال پیشرفت» را مشاهده کنند و تغییرات را در صورت لزوم درخواست دهند.

ماکت سازی با پرینتر سه بعدی

مشتریان همیشه برای دیدن ماکت های سه بعدی چاپ شده هیجان زده بوده، ماکت سازی با پرینتر سه بعدی این امکان را برای مشتریان فراهم می سازد که ماکت را از چشم اندازهای مختلف با محیط اطراف آن مشاهده نمایند.

مشاهده ماکت از چشم اندازهای مختلف توسط پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی در ماکت سازی

مراحل ماکت سازی با پرینتر سه بعدی

 • 1- طراحی در نرم افزار

برنامه های ماکت سازی و ساخت مدل معماری شامل Autocad، Sketch up، 3dMax، Revit و غیره این قدرت را به ما می دهند که مدل های مناسب جهت پرینتر سه بعدی ساخته و در حقیقت امکان ماکت سازی با پرینتر سه بعدی را برای ما فراهم می نمایند.

جهت اطمینان از پرینت قطعات با کیفیت بالا باید به نکات مهمی همچون بسته بودن سطوح و قابل چاپ بودن ضخامت دیواره ها توجه نمایید.

همچنین توجه به این نکته که مناسب ترین خروجی که می توان از نرم افزارهای طراحی برای پرینتر سه بعدی گرفت، فایل با فرمت STL می باشد نیز حائز اهمیت است.

STL format

 • 2- انتقال فایل به نرم افزار پرینتر سه بعدی جهت اسلایس

پس از ایجاد طرح و گرفتن خروجی نوبت به آن می رسد که فایل به نرم افزار اسلایسر پرینتر سه بعدی وارد شده و سپس عملیات چاپ آن صورت گیرد. نرم افزارهای اسلایسر در حقیقت فایل سه بعدی را تبدیل به فایل قابل خواندن برای پرینتر سه بعدی نموده و امکان چاپ آن را فراهم می آورند.

آماده سازی فایل پرینتر سه بعدی

 • 3- چاپ

گام بعدی پس از اسلایس نمودن چاپ قطعه می باشد، پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM یکی از مناسب ترین مدل ها جهت ماکت سازی با پرینتر سه بعدی می باشد. بسته به اندازه مدل و پیچیدگی های که در طرح وجود دارد ممکن است چاپ فایل از چندین دقیقه تا چندین ساعت زمان ببرد.

چاپ ماکت با پرینتر سه بعدی

 • 4- عملیات پس از تولید

در مرحله ی آخر عملیات تکمیلی همچون تمیزکاری مدل ها، چسباندن و رنگ آمیزی جهت رسیدن به ماکت نهایی انجام می گردد.

ماکت سازی

مزایای ماکت سازی با پرینتر سه بعدی

 1. کمک به مشتریان برای تجسم بهتر طرح

با چاپ بیشتر مدل های دقیق، به مشتریان خود کمک خواهید کرد تا بهتر طرح های نهایی را تجسم نمایند و در نهایت باعث رونق بیشتر کسب و کار شما گردند.

تجسم بهتر طرح های معماری

 1. کاهش زمان تولید ماکت

با استفاده از چاپگر های سه بعدی شما می توانید زمان و هزینه در ساخت ماکت ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید، همچنین ماکت های چاپ شده سه بعدی از لحاظ مقاومت و استحکام، قوی تر از مدل های سنتی بوده و در طول زمان از بین نخواهند رفت.

کاهش زمان تولید ماکت توسط ماکت سازی با پرینتر سه بعدی

 1. ایجاد یک کتابخانه از طرح های قابل استفاده

چاپ سه بعدی به شما امکان نوآوری بیشتری در ساخت ماکت می دهد. به عنوان مثال، هنگامی که شما قطعات تکراری دارید، می توانید یکی را به عنوان یک قالب چاپ کنید، و از آن برای ریخته گیری دیگر قطعات استفاده کنید.

ایجاد یک کتابخانه از ماکت های ساخته شده

 1. ساده سازی روند طراحی

در ماکت سازی با پرینتر سه بعدی، فرآیند طراحی مدل ها سریع تر، آسان تر و ارزان تر گردیده، همچنین هر گونه تغییرات جدیدی در طراحی به سادگی قابل اعمال بوده و قابلیت تولید دارد

به کارگیری پرینتر سه بعدی در ماکت سازی

 1. راحتی در ساخت 

در ماکت سازی با پرینتر سه بعدی نیاز به دانش گسترده ای از ساخت و ساز نبوده و ساخت مدل به سادگی انجام می شود. آشنایی با دستورالعمل های طراحی و نرم افزار های سه بعدی و انجام عملیات پس از تولید پس از اتمام کار، تنها مواردی است که برای ساخت یک ماکت به آن ها نیاز دارید.

 1. ساخت قطعات در مقیاس موردنظر

هیچ پروژه ای بیش از حد کوچک و یا بیش از حد بزرگ برای این فن آوری نیست. شما می توانید مدل هایی را ایجاد کنید که تمام نیازهای شما را برآورده می کنند. از ساختمان های شهر و ساختمان های تجاری تا داخل خانه ها حتی چشم انداز های اطراف ماکت مورد نظر شما.

ماکت سازی با پرینتر سه بعدی

ماکت سازی دانشجویی

 1. تکرارپذیری و ساخت آسان چند نسخه از ماکت

هنگامی که فایل طرح نهایی برای پرینت سه بعدی به وجود می آید، می توانیم به هر تعدادی که از آن نیاز داریم کپی دقیق و یکسان بگیریم، کپی برداری از مدل یک مزیت بسیار بزرگ محسوب شده که در روش های سنتی امکان آن وجود ندارد.

ساخت ماکت دانشجویی با پرینتر سه بعدی

همچنین در ماکت سازی می توان از دو روش سنتی و چاپ سه بعدی به صورت هم زمان استفاده کرد که باعث کاهش چشم گیر هزینه ساخت و زمان ساخت می شود.

ماکت سازی سنتی و ماکت سازی با پرینتر سه بعدی

مقایسه دو روش ماکت سازی با پرینتر سه بعدی و روش سنتی

در جدول زیر ساخت یک ماکت در دو روش سنتی و چاپ سه بعدی با هم مقایسه شده اند.

روش ماکت سازیروش سنتیچاپ سه بعدی
کیفیت ارائهاز لحاظ دقت و جزئیات محدودیت دارد.جزئیات، دقت و رنگ های بیشتری داشته که مفهوم را به شیوه ای بهتر ارائه می دهند.
زمان6 روز9 ساعت
دوامدوام کمتری دارد.دوام نسبی بیشتر دارد.
ثباتقطعات چسبنده ثبات آن را کمتر می کند.در مدل یک پارچه ثبات بیشتری وجود دارد.
وضوح جزئیاتبه سختی می توان جزئیات را نمایش داد.جزئیات را به آسانی نمایش می دهد.
انعطاف پذیریاجازه تغییرات در طراحی وجود ندارد.تغییرات در هر مرحله از طراحی می تواند انجام شود.
بازیافت و زبالهمواد زائد زیادی تولید نموده که قابل بازیافت نمی باشد.زباله و مواد زائد تولید نمی کند و اجازه می دهد تا مواد اولیه پس از تولید دوباره بازیافت شوند.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992