تولید وسایل آشپزی با چاپگر سه بعدی

تولید وسایل آشپزی با چاپگر سه بعدی

زمانی که در مورد تولید وسایل آشپزی با چاپگر سه بعدی صحبت می کنیم، نگرانی هایی زیادی در مورد سلامت غذا ها به وجود می آید. مثلا مواد شیمیایی و حرارتی که در فرآیند چاپ وجود دارد، تاثیر نامناسبی در وسایل آشپزی دارند. در این قسمت موارد حائز اهمیت در تولید وسایل آشپزی با چاپگر سه بعدی را برای شما شرح می دهیم.

5 نگرانی که در مورد تولید وسایل آشپزی با چاپگر سه بعدی وجود دارد

  • 1- ایجاد باکتری در این نوع تولید

یکی از نگرانی های موجود در مورد پرینتر سه بعدی این است، که حتی سطوح چاپی با کیفیت سطح بالا دارای ترک ها و فضاهایی می باشد که تکه های غذا می توانند در آن گیر کنند و شرایط را برای رشد باکتری ها فراهم کنند. استفاده از این ظروف برای بار اول مشکل ساز نخواهد بود، اما اگر قرار است چندین بار مورد استفاده قرار بگیرند، این قضیه نگران کننده خواهد بود. در زیر تصویری از این ترک ها را در زیر میکروسکوپ مشاهده می کنید.

تصویری از باکتری های موجود در ظروف تولیدی با پرینتر سه بعدی

  • 2- مواد شیمیایی موجود در فیلامنت ها

این مورد فیلامنت های را در بر می گیرد، که دارای مواد شیمیایی سمی بوده و امکان نفوذ آن ها در دهان و غذا وجود دارد. ABS نیز جز این مواد محسوب می شود، ولی فیلامنت هایی از جنس PLA (جنس ذرت) غیرسمی بوده و برای این فرآیند مناسب و ایمن می باشند.

  • 3- ذرات سمی آزاد شده در فرآیند چاپ

طی تحقیقاتی که در یکی از پژوهشکده های فرانسه انجام شد، چاپ گرهای رومیزی که در حین تولید از مواد ABS و PLA استفاده می کنند، ذراتی به نام UFPS انتشار می دهند، که ممکن در سطوح پرینت شده یا هوایی که در حین کار تنفس می کنید وجود داشته باشد. در صورت مصرف این ذرات، ممکن است به سلامت شخص ضرر برسد.

ذرات سمی در فرآیند چاپ سه بعدی

  • 4- عدم ایمن شدن با شست و شو

از بین بردن باکتری ها از سطوح پرینتر سه بعدی کار مشکلی می باشد و اگر با ماشین ظرف شویی یا آب گرم این کار را کنید، حتی ممکن است شکل وسایلی که ساخته شده است را تغییر دهید. بعنوان مثال جنس PLA نسبت به گرما حساس است و اگر با ماشین ظرف شویی این کار را انجام شود، ممکن است ظروف تخریب شوند.

  • 5- وجود سرب در برخی از نازل های برنجی

وجود سرب می تواند باعث صدمه به سلامتی بشود.  ولی اینکه چه مقدار سرب در نازل های برنجی وجود دارد و یا اینکه چه مقدار سرب در حین فرآیند تولید انتقال می یابد، مشخص نیست. در این مورد نظر های متفاوتی وجود دارد، گروهی آن را یک مشکل بزرگ می دانند و گروهی مقدار سربی که انتقال می یابد را اندک و نه چندان مشکل ساز می دانند.

وجود سرب در نازل های برنجی پرینتر سه بعدی

البته قضاوت در مورد مناسب یا نامناسب بودن پرینترهای سه بعدی برای تولید وسایل آشپزی هنوز قطعی نشده و تحقیقات در این مورد ادامه دارد، اما هنوز راه حل هایی وجود دارد تا با انجام آن ها خطر ریسک استفاده از این تکنولوژی را کاهش دهیم.

راه حل هایی برای کاهش ریسک تولید وسایل آشپزی با چاپگر سه بعدی

  • 1. استفاده از یک پوشش مناسب برای جلوگیری از رشد باکتری ها

اگر شکاف های روی سطوح چاپ را با یک اپوکسی مناسب پر کنیم، فضا هایی را که ممکن است باکتری ها رشد کنند را عملا از بین برده ایم. تولید کنندگان پرینتر سه بعدی ماده مناسب برای جنس PLA را Polyurethane که نوعی از رزین ها بشمار می آید پیشنهاد می کنند. همچنین از تماس دادن وسایل تولید شده با گوشت خام و یا تخم مرغ که برای رشد باکتری ها مناسب است، خودداری کنیم.

  • 2. فیلامنت مناسب برای ساخت وسایل آشپزی را خریداری کنیم

شرکت KeyTech فلامینتی از جنس PLA ارائه نموده که از آن برای تولید وسایل اشپزی استفاده می نمایند. این ماده مقاوم در برابر حرارت بوده و اثرات مخرب ABS را ندارد. همچنین دارای انعطاف پذیری بالا و بر خلاف فیلامنت های دیگر که بعد از مدتی در معرض هوا از بین می روند، مقاومت بالایی در برابر هوا از خود نشان می دهد.

فیلامنت ایمن برای ساخت ظروف در پرینت سه بعدی

  • 3. استفاده از اب گرم و صابون ضد باکتری برای شست وشو

به جای استفاده از ماشین ظرف شویی که برای عملیات باکتری زدایی مناسب نمی باشد، می توان از آب گرم با محلول های ضدباکتری ملایم استفاده کرد که باکتری های روی سطوح را از بین می برد.

استفاده از اب گرم و صابون ضد باکتری برای شست و شو ظروف چاپ شده سه بعدی

  • 4. استفاده از اکسترودر به صورت ایمن

شما می توانید از یک فولاد ضد زنگ که برای غذا در نظر گرفته شده است، برای جلوگیری از آلودگی اکسترودر استفاده کنید. اما برای چاپ وسایل کوچک آشپزخانه مانند یک یا دو تا فنجان، مقداری زیاده روی و هزینه اضافی است. اگر قصد دارید تمامی ظروف آشپزخانه را چاپ نمایید، استفاده از این نوع فولا ضد زنگ انتخاب درستی است. استفاده از اکسترودر ایمن برای چاپ سه بعدی مواد غذایی

 

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992