ساخت خودرو با پرینتر سه بعدی

ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی

با ورود تکنولوژی پرینتر سه بعدی به صنعت خودرو سازی، تولید به روش افزودنی تبدیل به یک روش کاملا تاثیرگذار گردیده است. در ابتدا از تکنولوژی های پرینتر سه بعدی برای تولید نمونه های اولیه استفاده می گردید، اما در حال حاضر ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی کاربرد گسترده ای پیدا نموده و تکنولوژی پرینتر سه بعدی به واسطه کاربرد گسترده آن، به یکی از تکنولوژی های اصلی در ساخت تبدیل شده است.

ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی

ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی به صورت تمام پرینت شده که یکی از رویاهای خودروسازان و مشتریان بوده است، که این امر با پیشرفت متریال و تکنولوژی های پرینتر سه بعدی امکان پذیر خواهد گردید.

چرا پرینت سه بعدی یک تکنولوژی عالی برای خودروسازی شمرده می شود

 • نمونه سازی سریع

پرینتر سه بعدی به عنوان یک تکنولوژی نمونه سازی در زمینه های مختلف شناخنه می شود. این تکنولوژی در ساخت نمونه اولیه نسبت به تکنیک های دیگر، دارای سرعت بالاتر و هزینه ساخت مناسب تری می باشد، این دو عامل باعث شده هر کمپانی سازنده ای برای پیشرفت و سرعت بخشیدن به فرآیند تولید، از تکنولوژی پرینتر سه بعدی بهره ببرد.

نمونه سازی توسط ساخت خودرو با پرینتر سه بعدی

 • کاهش وزن خودرو

سازندگان خودرو همیشه به دنبال راهی برای کاهش وزن خودرو بوده تا بتوانند مصرف سوخت را کاهش دهند. یکی از این روش ها در ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی ، طراحی قطعات به صورت مشبک می باشد که علاوه بر زیبایی کار، باعث کاهش وزن و تقویت ساختار قطعه می گردد.

کاهش وزن خودرو توسط پرینتر سه بعدی

 •  کاهش هدر رفت مواد

امروزه در صنایع دوری کردن از هدر رفت مواد در زمان تولید، نقش اساسی را در فرآیند تولید بازی می کند. در تکنولوژی پرینتر سه بعدی، به خاطر اینکه  قطعات به صورت لایه لایه ساخنه می شوند بنابراین به اندازه ای که هر قطعه مواد نیاز دارد، جنس استفاده می شود.

 • تولید سفارشی با پرینتر سه بعدی

تعداد بسیاری از خودرودوستان علاقه دارند، ماشین منحصر به فردی داشته باشند که علاوه بر طراحی بدنه، طراحی داخل آن نیز سفارشی باشد. البته به دلیل آنکه تولید به صورت ویژه می باشد و نه یک نمونه از یک معامله بزرگ، این امر برای خودرو سازان هزینه بردار است.

تولید سفارشی قطعات اتومیبل با پرینتر سه بعدی

 • تعویض آسان قطعات

در روش سنتی جایگزینی قطعات قدیمی یک خودرو که در حال حاضر دیگر وجود ندارد، بسیار سخت و دشوار است. اما امروزه با استفاده از اسکن سه بعدی و ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی این مشکل به آسانی حل می شود، حتی می توان قبل از پرینت قطعه، طرح را بهینه کرد و سپس آن را چاپ نمود.

تعویض آسان قطعات توسط خودروسازی با پرینتر سه بعدی

دست آوردهای امروز ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی

پروژه های پرینتر سه بعدی امروزه در حال شکوفایی هستند، اما اکثر آنها در تولید قسمت هایی از خودرو کاربرد دارند و هنوز تا تولید کامل یک خودرو فاصله وجود دارد. در زیر به نمونه هایی از این پروژه ها اشاره می کنیم:

1 .Strati خودرویی که تنها در 44 ساعت تولید می شود

این خودرو توسط شرکت Local Motors که یک شرکت مهندسی می باشد، طراحی و ساخته شده است. در این ماشین بجز چرخ ها و باتری که با تکنولوژی های دیگر تولید شدن، کل بدنه با روش FDM پرینت شده است.

Strati

2 .Light Cocoon خوردروی خیلی سبک

پرینتر سه بعدی نوعی طرح الهام گرفته شده از طبیعت را چاپ نمود، که این طرح توسط شرکت مهندسی آلمانی به نام EDAG کشف شده است. این پوشش کشباف مانند در هر متر مربع تنها 19 گرم وزن دارد و با روش SLM تولید می شود.

Light Cocoon

3 .Genesis خودرویی الهام گرفته از لاک لاک پشت

شرکت EDAG خودروی دیگر به نام جنسیس طراحی کرده که بیش از یک خودروی معمولی است. طراحی این خودرو برگرفته از لاک لاک پشت است و برای حفظ جان مسافران طراحی شده است.  تولید چنین سازه ای کار مشکلی است، که پرینتر های سه بعدی قادر به انجام آن شده و با تکنولوژی SLS در پرینتر سه بعدی تولید می شود. همچنین نتایج تست های این سازه در آزمون های تصادف با موفقیت کامل به ثبت رسیده است.

Genesis

4 .Urbee خودروی دوستدار محیط زیست

طراحی این خودرو به صورت یک خودروی الکتریکی بوده و دارای مصرف سوخت پایین می باشد. پوسته این خودرو به طور کامل با روش Polyjet پرینت شده است، که به صورت خارق العاده ای وزن خودرو کاهش پیدا کرده است.

Urbee

5 .جگوار و قطعات پرینت شده آن برای ماشین های نسل قدیم

تکنولوژی پرینتر سه بعدی حتی در میان تولید کنندگان قدیمی خودرو هم جایگاه خود را پیدا کرده است، برای مثال شرکت جگوار از فرصت هایی که توسط پرینتر های سه بعدی بوجود می آید، استفاده می کند. این شرکت با استفاده از اسکنر سه بعدی، خودروی کلاسیک مدل  XKSS را مجدد تولید کرد، که این فرآیند حدود 18 ماه طول کشید. از دیگر کاربرد های ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی می توان تولید قطعات یدکی مخصوص خودرو های قدیمی را نام برد، که در بازار نمی توان آنها را یافت.

jaguar XKSS automobile 3D printing

6 .چرخ های پرینت شده سه بعدی

شرکت فرانسوی Michelin پروژه ای با عنوان چشم انداز، که هدف آن کاهش تاثیر زیست محیطی خودروها بود آغاز کرد. طی این پروژه، شرکت چرخی که طرح آن از لانه زنبور گرفته شده و از جنس مواد آلی می باشد را تولید نمود. این چرخ دارای مقاومت بالایی بوده و از صاف شدن لاستیک جلوگیری می کند، همچنین چرخ با یک لایه نازک پرینت شده از جنس لاستیک پوشیده می شود. در حال حاضر این محصول آماده ارائه نمی باشد و طی ده سال آینده به بازار عرضه می گردد.

چرخ های پرینت سه بعدی شده

7 .Blade خودروی پرینت شده آماده تولید

شرکت Divergent 3D اولین خودروی پرینت شده و قابل استفاده جهت کاربران را تولید نمود. از نکته های مهم این تولید می توان استفاده از تکنیک گره (node) را نام برد، که در آن از ترکیب آلومینیم با کربن استفاده می شود که باعث سبکی خودرو و افزایش مقاومت می شود. از اهداف اصلی تولید این خودرو کاهش وزن آن تا 50% و تعداد قطعات آن تا 75% بوده است، این خودرو در حال حاضر در مراحل اولیه خود می باشد.

Blade automobile 3D printing

معرفی نرم افزار های مورد استفاده در ساخت خودرو توسط پرینتر سه بعدی

1- نرم افزار های برای کار کردن بر روی طرح های خودرو

 • Alias

Alias

 • 3Ds MAX

3Ds MAX

 • Blender

Blender

2– نرم افزار های برای کار کردن روی قطعات فنی خودرو

 • SolidWorks

SolidWorks

 • Creo Parametric

Creo Parametric

 • AutoCAD Inventor

AutoCAD Inventor

 • Catia

Catia

 • Sketch UP

Sketch UP

 • Rhino

Rhino

 

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992