تغییر در بافت های بدن انسان با پرینتر سه بعدی

بیو پرینترهای تولید کننده ی بافت های مصنوعی

توسعه ی بیو پرینترهای تولید کننده ی بافت های مصنوعی توسط محققان UCLA

پرینت و تولید بافت های مصنوعی بدن انسان می تواند فرآیندی بسیار پیچیده باشد. دلیل این پیچیدگی وجود سلول های متفاوت و طرز قرارگیری آنها در کنار هم می باشد. به همین دلیل محققان UCLA با ابزارها ی پردازشی متنوع تمامی این عناصر و سلول های متفاوت را توسط یک دستگاه که از جوهرهای بیو استفاده می کند، در کنار هم قرار می دهند. این تحقیقات گامی بزرگ برای فناوری های پزشکی می باشد.

دلیل موثر بودن این فناوری این است که از یک سیستم مجتمع چند ماده ای با تکنولوژی استریولیتوگرافی استفاده می نماید. پرینتر اصلاح شده ی فوق دارای تراشه ای با طراحی خاص و سفارشی می باشد که توانایی کنترل خروجی های متعدد به منظور استفاده از چندین ماده را دارا می باشد. این تراشه همچنین میلیون ها آینه را به صورت مستقل کنترل نموده و توسط میکروسکوپ های دیجیتال متصل به آن کنترل می نماید. این آینه ها باعث ایجاد سطوح روشن و تاریک بر روی مواد خروجی شده و منجر به سفت شدن موادی می گردند که توسط آینه ها به آن ها نور تابیده شده است.

توسعه ی بیو پرینترهای تولید کننده ی بافت های مصنوعی توسط محققان UCLA

علی خادم حسینی از اساتید دانشگاه UCLA در این باره می گوید: “بافت های زیستی دارای ساختار زیبا و پیچیده ای هستند. به همین دلیل باید در تولید بافت های مصنوعی به درستی عمل کرد و تمام پیچیدگی آن ها را بازتولید نمود. رویکرد جدید ما ایجاد ساز و کاری در جهت تولید بافت ها با مواد سازگار با بدن و از مواد مختلف می باشد.”

این تیم با تولید بافت ها و ساختارهای ساده آغاز به کار نمود ولی با ایجاد بافت های پیچیده همچون بافت های عضلانی، توانایی های خود را ثابت نمود. محققان توانایی دستگاه را در رابطه با ایجاد رگ های خونی و تومورها مورد تایید قرار دادند. همچنین تست ها انجام شده بر روی حیوانات نیز بسیار موثر بوده است.

به منظور مطالعه ی بیشتر اینجا را کلیک کنید.

تغییر در بافت های بدن انسان با پرینتر سه بعدی

گسترش فناوری بیو پرینترهای تولید کننده ی بافت های مصنوعی

فناوری پرینترها و جوهرهای زیستی در چند سال گذشته معرفی شده و پیشرفت بسیاری داشته است. لازم به ذکر است که پیشرفت های اخیر تنها به پوست منتهی نشده است. در این میان می توان به سودمندی مواد طبیعی مانند زردچوبه در کمک به رشد استخوان ها اشاره نمود. پیشرفت های اخیر در بیوتکنولوژی نتیجه ی مستقیم پیشرفت پرینترهای سه بعدی در زمینه ی کنترل چگونگی تولید و همچنین گستردگی مواد می باشد.

با توجه به پیشرفت روزانه ی پرینتر های سه بعدی و همچنین کاربرد آن در شاخه های مختلف مخصوصا به کارگیری پرینترهای سه بعدی در پزشکی، می توان آینده ای روشن را در زمینه ی تحقیقات بیولوژیک متصور بود.

برای دیدن اصل خبر اینجا را کلیک کنید.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992