BMW 3dprinter

طراحی اولین ماده ی پرینتر سه بعدی با قابلیت تغییر شکل

شرکت BMW و MIT با هدف طراحی اولین ماده ی پرینتر سه بعدی با قابلیت تغییر شکل و قابل پرینت همکاری مشترک خود را آغاز نموده اند. هر دو مجموعه به دنبال تولید موادی هستند که بتوان از شکل و حالتی به شکل و حالت دیگر تبدیل شود. شرکت خودروسازی BMW به دنبال توسعه و استفاده از این مواد در طراحی داخلی خودروهای تولیدی شرکت خود می باشد تا بتواند اتومبیل هایی منطبق با سرنشینان آن طراحی کند.

طراحی اولین ماده ی پرینتر سه بعدی با قابلیت تغییر شکل

این دو مجموعه پروژه فوق را “مایع پنوماتیکی قابل چاپ” نامگذاری کرده اند. این مجموعه ها در سال 2016 و با هدف عبور از مرزهای مهندسی مواد و رسیدن به تکنولوژی های جدید شروع به فعالیت کردند. اولین شیء تولیدی با این مواد در موزه ی V&A لندن موجود می باشد. شیء سیلیکونی چاپ شده و موجود در موزه ی لندن با توجه به فشار هوای وارد شده به آن می تواند تغییر شکل دهد. این شیء همانند تمامی اشیای 4 بعدی، با توجه به تغییر شرایط محیطی تغییر حالت و تغییر شکل می دهد. در این مورد کنترل کننده های پنوماتیکی باعث ایجاد تغییر در عملکرد و سختی قطعه می شوند.

 

با توجه به مطالب بیان شده، جای تعجب نیست که شرکت خودروسازی BMW نسبت به این فناوری علاقه مند شده و به کمک شرکت MIT  آمده باشد. در مجموعه ی طراحی MIT که زیر نظر Skylar Tibbets مشغول فعالیت می باشند، روش های تولید ی و طراحی توسط پرینتر های سه بعدی اجرا می گردند. در این راه طراحان شرکت، فناوری های مختلفی را آزمایش کرده و نهایتا به به فکر ایجاد راه حلی برای اجرای مفاهیم پرینتر های 4 بعدی (4D printing) افتاده اند.

ویژگی های ماده ی پرینتر سه بعدی با قابلیت تغییر شکل

یک ماده ی سازگار و انطباق پذیر در طراحی داخلی اتومبیل ها میتواند باعث ایجاد جذابیت و راحتی استفاده کنندگان شود. این نوع طراحی باعث جذابیت و انطباق پذیری بیشتر خودروها با سرنشینان می شود. این نوع طراحی برای اتومبیل ها، دلیل اساسی مهمتری نسبت به جذابیت داخلی دارد. این دلیل بالا بردن امنیت سرنشینان خودرو در زمان تصادفات می باشد. علاوه بر این موضوع می توان خودروهایی را طراحی نمود که کاملا با راننده ی آن سازگار و منطبق بوده و اشخاص دیگر توانایی استفاده از آن خودرو را نداشته باشند.

همکاری شرکت BMW و MIT

Martina Starke مدیر طراحی BMW در این باره می گوید: “در آینده نیاز به قفل کردن اتومبیل ها با روش های متنوع نیست، طراحی داخلی اتومبیل تنها منطبق با سرنشین آن می باشد.”

نمونه های تولید شده از این مواد و این فناوری هم اکنون تنها در نمایشگاه V&A  قابل ملاحظه می باشد. با این وجود در آینده ای نزدیک ممکن است BMW طراحی خودروها را تغییر داده و به طور گسترده از این فناوری استفاده نماید.

هنگامی که یک شرکت بزرگ مثل BMW به دنبال یک فناوری جدید می باشد، می توان تصور نمود که این فناوری در آینده تاثیرگزار خواهد بود.

قطعات انعطاف پذیر با پرینتر سه بعدی

جهت دیدن اصل خبر اینجا را کلیک کنید.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992