فن های خنک کننده در پرینترهای سه بعدی

آموزش نرم افزار Slic3r – قسمت14 (فن های خنک کننده در پرینتر سه بعدی)

دمای نوک نازل و مواد خارج شده از آن به شدت بر روی کیفیت کار خروجی تاثیرگذار می باشد. اگر دما بیش از اندازه بالا باشد ماده خروجی میتواند دچار تغییر حالت شود و در صورت پایین بودن دما چسبندگی مواد بر روی هم دچار مشکل می شود، به همین دلیل استفاده از فن های خنک کننده در پرینتر سه بعدی بسیار حائز اهمیت است.

Cooling fan

استفاده از فن های خنک کننده در پرینتر سه بعدی باعث می شود تا مواد مذاب بعد از خارج شدن از نوک نازل و ایجاد چسبندگی با لایه ی زیرین خود، بلافاصله خنک شده و سخت گردد. این اتفاق برای ایجاد لایه ی بعدی بسیار مهم می باشد و کمک بسیار مهمی در جهت تولید طرح هایی با جزییات بالا می کند.

دو تکنیک اصلی برای خنک کردن مواد خارج شده از نوک نازل پرینتر سه بعدی:

  • استفاده از فن خنک کننده
  • کاهش سرعت پرینت قطعه

با تنظیمات Slic3r میتوان از هر دو تکنیک استفاده نمود. نرم افزار به صورت هوشمندانه فن خنک کننده را تنظیم می نماید و در صورتی که لایه ای از طرح بسیار سریع تولید شود، نرم افزار سرعت آن را کاهش می دهد.

استفاده از فن خنک کننده در پرینتر سه بعدی

تصویر بالا استراتژی نرم افزار Slic3r را برای کنترل فن های خنک کننده در پرینتر سه بعدی و سرعت تولید قطعه را نشان می دهد. اگر به نمودار بالا از راست به چپ نگاه کنید، در صورتیکه زمان تولید یک لایه از مقدار آستانه ی 2 کمتر شود، نرم افزار Slic3r فن خنک کننده را روشن می نماید. سرعت فن نیز با توجه به کاهش سرعت تولید لایه، افزایش پیدا میکند.

استفاده از فن های خنک کننده در پرینتر سه بعدی

سرعت تولید قطعه تا زمانی که سرعت ایجاد لایه به مقدار آستانه ی 1 برسد، ثابت میماند. در صورتیکه زمان تولید لایه ی کنونی از مقدار آستانه ی 1 کمتر شود، نرم افزار Slic3r به منظور ایجاد فرصت برای خنک شدن لایه ی کنونی، به صورت کاملا هوشمندانه سرعت تولید قطعه را کاهش می دهد.

تقریبا تمام دستگاه های پرینتر سه بعدی و نرم افزار داخی آن ها از یک فن با قابلیت کنترل سرعت پشتیبانی می کنند. در این صورت با کمک G-code می توان کنترل فن را بدست گرفت و آن را با سرعت های متفاوت و با توجه به شرایط تولید لایه ها کنترل نمود.

کنترل نمودن فن ها با توجه به شرایط لایه ها

به محل قرار گرفتن فن خنک کننده قطعه توجه نمایید، این فن نباید باعث کاهش دمای نوک نازل گردد. در اینصورت به مرور زمان نوک نازل سرد شده و امکان ایجاد گرفتگی مواد در داخل آن ایجاد می شود. حرکت هوای خارج شده از فن باید بر روی مواد مذاب خارج شده از نازل متمرکز باشد. به منظور هدایت صحیح هوا بر روی مواد مذاب خارج شده از نوک نازل، معمولا از کانال هایی استفاده می شود که می توانید انواع طرح های این چنینی را در اینترنت پیدا کنید.

یکی دیگر از دلایل استفاده از فن، توانایی تولید قطعات با کیفیت با لایه های ریز و کوچک می باشد. در این حالت امکان دارد با کم کردن سرعت تولید قطعه، همچنان دمای لایه ی قبلی به میزان کافی کم نشده باشد. در نتیجه کیفیت کار خروجی دچار مشکل می گردد. پیشنهاد می شود حتما از فن خنک کننده استفاده گردد.

تنظیمات فن های خنک کننده در پرینتر سه بعدی نرم افزار Slic3r

بالا بردن کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی

-Keep fan always on: در صورت فعال کردن این بخش، فن خنک کننده با سرعت حداقل به صورت دائم روشن خواهد بود. در صورت استفاده از ماده PLA این موضوع مفید بوده ولی برای ماده ی ABS مشکل زا خواهد بود.

-Enable auto cooling: به منظور کنترل هوشمند بر روی سرعت فن خنک کننده می توان از این پارامتر استفاده نمود.

-Fan speed: سرعت ماکزیمم و مینیمم فن خنک کننده را میتوان تنظیم نمود.

-Bridges fan speed: در زمان های ایجاد پل می بایست فن خنک کننده با ماکزیمم سرعت خود شروع به چرخش نماید. دلیل این اتفاق این است که مواد مذاب استفاده شده در پل به سرعت خنک شده و در فضا قرار بگیرند و دچار ریزش نگردند.

-Disable fan for first n layers: به منظور چسبندگی بهتر لایه های اول به سطح کار معمولا فن خنک کننده را برای 2 الی 3 لایه ی اول روشن نمیکنند.

-Enable fan if print time is below t seconds: در صورتیکه زمان تولید لایه ی کنونی از زمان تنظیم شده در این بخش کمتر باشد، فن خنک کننده روشن خواهد شد.

-Slow down if layer print time is below t seconds: در صورتیکه زمان تولید لایه یکنونی از زمان تنظیم شده در این بخش کمتر باشد، نرم افزار سرعت تولید قطعه را کاهش خواهد داد.

-Min print speed: حداقل سرعت پرینت در صورت کاهش اتوماتیک سرعت توسط نرم افزار، در این بخش تنظیم می گردد.

(مطالب آموزشی این بخش توسط تیم تولید محتوای سایت و با حفظ قوانین کپی رایت بین المللی، از روی سایت اصلی  ترجمه گردیده است. در بعضی موارد در جهت تفهیم مطلب ترجمه شده، از توضیحات بیشتر و عکس های مرتبط استفاده گردیده است. لطفا بخش حقوق و قوانین وب سایت را ملاحظه فرمایید.)

 

 

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992