انواع و اقسام دستگاه تولید فیلامنت

تولید فیلامنت از ضایعات و گرانول های پلاستیکی توسط دستگاه Felfil Evo

شرکت استارتاپی Felfil Srl ایتالیا اقدام به تولید دستگاهی نموده است که به کمک آن امکان تولید فیلامنت از ضایعات و گرانول های پلاستیکی برای کاربران پرینتر سه بعدی فراهم می گردد. این شرکت دستگاه را Felfil Evo نامگذاری کرده است. این روش یک راه بسیار عالی برای استفاده از پلاستیک های ضایعاتی موجود در کنار دستگاه های پرینتر سه بعدی می باشد. با استفاده از دستگاه فوق، کاربران دیگر نگران قطعات خراب شده در تولیدات پرینتر سه بعدی نخواهند بود.

ایده ی دستگاه تولیدکننده فیلامنت

ایده ی دستگاه تولید فیلامنت از کجا شکل گرفت

ایده ی دستگاه Felfil Evo که امکان تولید فیلامنت از ضایعات و گرانول های پلاستیکی توسط آن فراهم می گردد، به صورت یک ایده ی Kickstarter مطرح شد و در کمتر از 2 هفته به پیش فروش 30000 یورو دست پیدا کرد. این دستگاه قابلیت های متفاوتی دارد و با توجه به سفارش داده شده باید مونتاژ شود. این شرکت بخش های مهم دستگاه را به صورت یک کیت ارزان قیمت به فروش می رساند. در صورت نیاز می توان سایر امکانات دستگاه را به صورت مجزا خریداری نمود. به این روش این شرکت امکان مونتاژ ارزان تر دستگاه را به کاربران می دهد. به طور مثال در صورتی که قسمت هیتر دستگاه را با قیمتی کمتر می توانید تهیه کنید، نیازی نیست که آن را از شرکت  Felfil Srl بخرید. همچنین این شرکت برای کسانی که مشتاق به مونتاژ دستگاه نیستند، دستگاه مونتاژ شده را به صورت کامل به فروش می رساند.

تولید فیلامنت از ضایعات و گرانول های پلاستیکی

ابعاد دستگاه 350×108×350 میلیمتر می باشد. این سایز بسیار کوچک و مناسب برای قرارگیری بر روی میز و کنار دستگاه های پرینتر سه بعدی می باشد. دستگاه قابلیت تولید رول های فیلامنت با جنس هاس مختلفی مانند PLA، ABS، Nylon، HIPS، T45، TPU، HDPE و PETG دارد. همچنین با تعویض قسمت خروجی دستگاه، می توان فیلامنت با قطر 1.75 و 2.85 میلیمتر تولید نمود.

دستگاه تولید فیلامنت از ضایعات پلاستیک

ایده ی این دستگاه در حقیقت از موضوع پایان نامه ی موسس شرکت به وجود آمده است که طی تحقیقات انجام شده به مرحله ی تولید دستگاه رسیده است. نمونه ی اولیه تولید شده به شدت مورد علاقه ی افراد قرار گرفت و بیش از 2000 بار از روی نقشه های آن تولید گردید.

تولید فیلامنت از ضایعات و گرانول های پلاستیکی در ساخت این دستگاه از نرم افزار و سخت افزار متن باز (Open-Source) استفاده شده است. این بخش یکی از مهمترین فلسفه های شرکت در تولید دستگاه می باشد، به طور مثال در بخش کنترل دستگاه از سخت افزار Arduino  استفاده شده است.

 

نحوه کاربردی دستگاه تولید فیلامنت از ضایعات و گرانول های پلاستیکی

کاربری این دستگاه نسبتا آسان می باشد. برای راه اندازی دستگاه نیاز به یک میز تقریبا بلند (نزدیک به 80 سانتی متر ارتفاع، با توجه به ماده ی مورد استفاده تغییر می کند.) برای قرار دادن دستگاه و قرقره ی جمع کننده ی فیلامنت تولیدی می باشد. سپس باید سرعت و دمای کار دستگاه با توجه به ماده ی مورد استفاده تنظیم شود. بعد از تنظیم دمای دستگاه مواد پلاستیکی را از دریچه ی بالای دستگاه به داخل آن باید ریخت. به کمک پیچ تنظیم می توان تمام مواد را به هم زده و تبدیل به یک رول یکنواخت نمود.

دستگاه تولید فیلامنت

این دستگاه به علت گرم کردن مواد تا دمای نزدیک به ذوب جهت تولید فیلامنت از ضایعات و گرانول های پلاستیکی ، باعث ایجاد بخار در فضای اطراف می شود. استفاده از موادی مثل Vinyl  و PVC به علت پخش مواد سمی در اطراف دستگاه ممنوع می باشد. همچنین شرکت سازنده توصیه میکند در مکانی با تهویه ی مناسب از دستگاه استفاده شود.

این دستگاه با 3 قیمت و با شرایط زیر به فروش می رسد.

کیت پایه 299 یورو

کیت کامل 599 یورو

کیت کامل مونتاژ شده 719 یورو

انواع و اقسام دستگاه تولید فیلامنت

برای دیدن اصل خبر اینجا را کلیک کنید.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992