3d printing jewelery

جواهرسازی با پرینتر سه بعدی

امروزه با ورود تکنولوژی پرینتر سه بعدی به صنعت جواهرسازی، این امکان برای جواهرسازان فراهم گردیده که فرآیند تولید و شکل دهی نهایی به جواهرات  را بهبود ببخشند. دو تکنولوژی SLA و DLP اصلی ترین تکنولوژی های چاپ سه بعدی بوده که در جواهرسازی با پرینتر سه بعدی به کار می روند. این دو تکنولوژی به دلیل پایه رزین بودن، دو ویژگی کیفیت سطح مناسب و نمایش جزییات با دقت بالا را ممکن می سازند، دو ویژگی اصلی که در جواهرات بسیار حائز اهمیت می باشد.

مزایای جواهرسازی با پرینتر سه بعدی

1 . مقرون به صرفه بودن 

جواهرسازی با پرینتر سه بعدی از نظر هزینه، نسبت به روش های سنتی همچون تولید جواهر به وسیله CNC بسیار مقرون به صرفه تر بوده و هزینه ی کمتری را در بر خواهد داشت.

مقرون به صرفه بودن جواهرسازی با پرینتر سه بعدی

2 . سرعت 

جواهرسازی توسط پرینتر سه بعدی، مراحل طراحی و ساخت جواهرات را به طرز چشمگیری تسریع نموده که این امر باعث کاهش زمان کل تولید و در نتیجه کاهش هزینه می گردد.

افزایش سرعت توسط ساخت جواهر با پرینتر سه بعدی

3 . عدم وجود محدودیت در طراحی

پرینتر سه بعدی قادر به ساخت اشکال و طرح های پیچیده ای است، که امکان ساخت آن به روش های سنتی غیر ممکن است. این ویژگی در ساخت جواهرات، امتیاز بسیار بزرگی محسوب می شود.

ساخت پیچیده ترین جواهرها توسط پرینتر سه بعدی

نحوه ساخت جواهرات به روش ریخته گری توسط فرآیند چاپ سه بعدی

ریخته گری از روش های مرسوم تولید جواهرات از جنس فلز می باشد، که در آن از مدل های تولید شده توسط پرینتر سه بعدی استفاده می نمایند. این مدل ها از جنس موم گرما نرم می باشند، که پس از بسته شدن قالب و حرارت دادن، موم داخل محفظه قالب ذوب شده و مواد مذاب جای موم را می گیرند. این مواد مذاب می توانند از جنس طلا یا نقره باشند و جواهرساز پس از خنک شدن مواد و بیرون آوردن آن ها از قالب، پروسه پرداخت، صیقل و تبدیل آن به محصول نهایی را انجام می دهد.

نحوه ساخت جواهرات به روش ریخته گری توسط فرآیند چاپ سه بعدی

اسکن سه بعدی جواهرات 

دستگاه های اسکنر سه بعدی در جهت افزایش کیفیت و دقت جواهرسازی با پرینتر سه بعدی بکار گرفته می شوند. در بعضی از موارد چاپ جواهر، عدم وجود جزییات دقیق از دقت چاپ می کاهد، که  این مشکل با وجود اسکنر سه بعدی برطرف می گردد. دستگاه اسکنر، سطوح جواهر رو با دقت بالا اسکن نموده و یک فایل سه بعدی از سطوح جواهر با جزئیات و دقت بالا به ما می دهد.

اسکن سه بعدی جواهرات

نرم افزار های مشهور طراحی سه بعدی در جواهرسازی با پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی برای اینکه بتواند ایده شما را تبدیل به محصول نماید، نیاز به فایل سه بعدی دارد. در این مقاله سعی نمودیم تا تعدادی از برترین و مشهورترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی که در زمینه طراحی جواهرات به کار می روند را به شما معرفی نموده و نمونه ای از مدل های ساخته شده در این نرم افزارها را به شما نشان دهیم.

  • 1. Tinkercad

  این نرم افزار برای افرادی که تازه وارد حوزه پرینتر سه بعدی شده اند مناسب بوده و دریافت آن به صورت رایگان می باشد. با این وجود که این نرم افزار برای طراحی فایل های پیچیده مناسب نسیت، اما برای شروع کار و افرادی که  تازه شروع به کار نموده اند، بسیار مناسب می باشد.

Tinkercad

  •  ZBrush & Sculptris .2

  این نرم افزار با تکیه بر طراحی جهت مجسمه سازی سه بعدی، برای طراحی اشکال طبیعی نیز نرم افزار بسیار مناسبی می باشد. از دیگر ویژگی های این نرم افزار  می توان به، به روز رسانی های آن اشاره کرد که آزادی عمل بیشتری به کاربران خود اعطا نموده است.

ZBrush & Sculptris

  • SketchUp .3

این نرم افزار در بین مدل سازان و معماران به علت محیط هندسی مطلوب، محبوبیت بالایی دارد، همچنین از این نرم افزار می توان در طراحی جواهرات استفاده کرد. دریافت این نرم افزار رایگان بوده و ممکن است در به روز رسانی های بعدی ارتقا یابد.

 

SketchUp

  • 4. Blender

یکی از دلایل محبوبیت این نرم افزار در بین طراحان، قدرتمند بودن ابزار های آن می باشد. این نرم افزار برای افراد تازه کار و کسانی که به تازگی طراحی را آغاز کرده اند، در شروع کار مناسب نمی باشد.

Blender

  • 5. Rhinoceros

یک نرم افزار مناسب برای طرح های حرفه ای می باشد که می تواند به پلاگین های قدرتمند متصل شود و آن ها را تبدیل به یک نرم افزار قدرتمند نماید. این ویژگی، نرم افزار راینو رو تبدیل به یکی از محبوب ترین نرم افزارها در طراحی جواهرات نموده است.

Rhino for 3d printing jewelery

  • 6. Moment of Inspiration

این نرم افزار با قیمتی پایین تر نسبت به نرم افزار راینو در بازار ارایه گردیده و محیط طراحی شبیه به نرم افزار راینو دارد، قابلیت پایین ابزارها و کم بودن پلاگین های مناسب جهت اتصال به نرم افزار، از دلایل اختلاف قیمت این نرم افزار با راینو می باشد.

Moment of Inspiration

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992