ساخت غذا با پرینتر سه بعدی

ساخت غذا با پرینتر سه بعدی

صنعت کشاورزی در قرن گذشته، یک راه طولانی را سپری کرده است. رشد سریع جمعیت باعث افزایش میزان تولید غذا گردیده است، به صورتی که دیگر روش های معمول جوابگو این حجم از جمعیت (نزدیک به هشت میلیارد) نیست و کلیه روش ها نیاز به تغییری بنیادین دارند. خوشبختانه، با ورود تکنولوژی های جدید در صنعت غذایی و استفاده از روش هایی همچون ساخت غذا با پرینتر سه بعدی ، می توان مطمئن بود که کسی در این دنیای شلوغ گرسنه نمی ماند.

ساخت غذا توسط پرینترهای سه بعدی در مقیاس وسیع
امروزه پرینتر سه بعدی در همه بخش ها از ساخت ایمپلنت در دندان پزشکی گرفته تا جواهرسازی، خودروسازی، ساخت پروتز و مدل سازی حضور دارد و قادر به تولید قطعات با جنس های مختلف (از پلاستیک گرفته تا فلز) می باشد.

در فرآیند توسعه پرینتر های سه بعدی، اینبار توجه پرینتر سه بعدی بر روی تولید غذا متمرکز بوده و می تواند در ساخت غذا با مقیاس وسیع کارایی داشته باشد، اما فرآیند ساخت غذا با پرینتر سه بعدی تنها به اینجا ختم نمی شود و طرفداران این فرآیند در تلاشند تا ارزش غذایی مواد را توسط پرینتر سه بعدی افزایش دهند.

بالا بردن ارزش غذایی مواد از طریق پرینتر سه بعدی

شکی در این امر نیست که پرینتر سه بعدی برای اینکه بتواند به طور کامل مشکلات غذایی را برطرف کند، راه طولانی را پیش رو دارد.

پایه و اساس ساخت غذا با پرینتر سه بعدی

اساس کار این پرینتر ها همانند مدل های دیگر به صورت افزودن مواد خام به صورت لایه به لایه می باشد. البته در نسل های جدیدتر به پرینتر های سه بعدی قابلیت های جدیدی اضافه شده است، به عنوان مثال در مدلی، مواد غذایی به وسیله یک نوع سیمان خوراکی به هم اتصال می یابد یا در مدل دیگر، پرینتر می تواند دانه های ریز شکر را دقیقا در مکان تعیین شده کریستال نماید یا در نوع دیگر می تواند شکلات را در الگو های زیبا توزیع کند.

پرینت شکلات توسط پرینتر سه بعدی

شکلات سازی توسط چاپ سه بعدی

نقش پرینتر سه بعدی در ثبات مواد غذایی در آینده

بر اساس آمار، رشد جهانی جمعیت در سال 2050 به 9.6 میلیارد می رسد. تحلیل ها نشان می دهد برای اینکه با کمبود مواد غذایی مواجه نشویم، باید نرخ تولید مواد غذایی حدود 50 درصد افزایش پیدا نماید. ساخت غذا با پرینتر سه بعدی ممکن است یک راه حل تمام و کمال نباشد، اما می تواند در حل این مسئله مشارکت نماید.

حل مشکلات تغذیه با پرینتر سه بعدی

توانایی های پرینتر سه بعدی در تولید غذا

در حال حاضر بسیاری از رستوران های تجاری، نانوایی ها و شیرینی پزی ها برای صرفه جویی در وقت و هزینه از پرینترهای سه بعدی استفاده می کنند. ساخت مجسمه های شکلاتی که دارای طراحی پیچیده بوده و همچنین ساخت قطعات زیبا جهت دکوراسیون که تولید آن ها توسط طراح نیاز به سال ها تجربه و صرف ساعت ها زمان است، توسط پرینتر سه بعدی به آسانی انجام می گیرد.

ساخت مجسمه شکلاتی توسط پرینتر سه بعدی

رستورانی با غذاهای پرینت شده سه بعدی

به تازگی رستورانی به نام Food Ink افتتاح گردیده، که در آن همه چیز از لامپ گرفته تا صندلی به طور کامل توسط فرآیند پرینت سه بعدی تولید گردیده است و کلیه مواد غذایی که در این رستوران سرو می شود، به جای آنکه مستقیم از مزرعه برسد توسط پرینتر های سه بعدی به ظروف غذا می رسد.

food-ink-london-restaurant

پرینترهای سه بعدی پتانسیل زیادی را جهت تولید مواد غذایی در حجم وسیع دارا می باشند.

 به عنوان مثال کمپانی هایی همچون XYZ Food print، از پرینتر هایی در نمایشگاه Consumer Eletronics Show رونمایی کرد، که در حال حاضر از آن ها برای ساخت غذا با حجم های بالا در کشورهای چین و استرالیا استفاده می کنند.

ساخت غذا با پرینتر سه بعدی

توانایی پرینتر های سه بعدی تنها در تولید مواد غذایی نمی باشد و این فناوری پتانسیل زیادی برای تغییر اساسی نظام تغذیه دارا می باشد. در این زمینه شرکت هوا فضا NASA پیشرو بوده و تکنولوژی هایی را که توانایی حفظ مواد غذایی در ماموریت های طولانی را دارند، مورد ازمایش قرار داد و در همین راستا قرار دادی با موسسه SMRC مبنی بر طراحی و توسعه پرینترهای سه بعدی ساخت غذا، برای فضانوردان امضا نمود.

ساخت غذا برای فضانوردان NASA توسط پرینتر سه بعدی
یکی از پیش بینی ها در مورد آینده پرینتر های سه بعدی اینست که می توانند داروها با دوزهای دقیق، ویتامین ها و مکمل ها را ایجاد نمایند. حتی کاربران می توانند غذاهای سفارشی با موادی که خودشان تعیین می کنند چاپ کنند.

به تازگی در تعدادی از خانه های سالمندان کشور آلمان، پرینتر های سه بعدی را برای ساخت غذاهای مختلف و سبزیجاتی همچون هویج و کلم بروکلی در قالب های نرم به کار می برند، تا سالمندان بتوانند آن ها را به سادگی مصرف نمایند.

پرینت هویج با پرینتر سه بعدی

مشکلات ساخت غذا با پرینتر سه بعدی

علی رقم تمامی پیشرفت های پرینتر سه بعدی در صنعت ساخت غذا، هنوز هم مشکلاتی در سر راه قرار دارد که می بایستی حل شود. یکی از این مشکلات در مورد مواد اولیه مصرفی هست که باید به صورت رب مانند باشد تا پرینتر بتواند آن ها را چاپ کند، همچنین فرآیند مدت زمان زیادی به طول می انجامد.

ساخت غذا با پرینتر سه بعدی

یکی از موارد مشکل ساز دیگر بدین صورت است که مواد مصرفی باید خشک شده باشند، زیرا اکثر مواد پروتینی و لبنیاتی خطر فاسد شدن دارند و اگر دقت نشود از لحاظ سلامتی مشکل ایجاد می نمایند.

الزام خشکی مواد غذایی در چاپ سه بعدی

همچنین مسئله ی دیگر که در مورد تکنولوژی های نو وجود دارد، این است که مردم همیشه در برابر تکنولوژی های نو به اندازه کافی آگاهی ندارند و در برابر آن ها از خود مقاومت نشان می دهند. به عنوان مثال زمانی که مایکروویو به تازگی وارد بازار گردیده بود، بسیاری از مردم در مورد آن آگاهی نداشتند و جهت استفاده از آن مقاومت نشان می دادند. اما در حال حاضر حدود 62 درصد مردم در خانه های خود از مایکرویو استفاده می کنند.

مقاومت نشان دادن در برابر تکنولوژی های جدید

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992