روش اپتیک جهت تولید آلیاژ با پرینترهای سه بعدی

روش اپتیک جهت تولید آلیاژ با پرینترهای سه بعدی

با توجه به رشد سریع تولید قطعات فلزی توسط پرینترهای سه بعدی، طبیعی است که روش های تولید چند آلیاژی در تولید قطعات آهنی توسط پرینتر سه بعدی رشد بیابد. در همین راستا محققین دانشگاه واشنگتن با استفاده از روش های اپتیک (نوری) و به کمک لنزهای مخصوص روشی جدید را ابداع نموده اند. این تیم به دنبال بهبود کیفیت آلیاژ Iconel718 می باشد که در صنایع فضایی کاربرد دارد و جهت استفاده از روش اپتیک جهت تولید آلیاژ با پرینترهای سه بعدی تلاش می کنند.

این پروژه تحت هدایت Amit Bandyopadhyay استاد دانشگاه مهندسی مکانیک و مواد می باشد. روش به کار برده در این تحقیقات، استفاده از تکنولوژی اپتیک در مخلوط کردن آلیاژ Iconel718  و مس می باشد. مس با در اختیار داشتن نقطه ی ذوب پایین تر از آلیاژ Iconel718 ، میزان خنک کننده ای بهتری را دارا می باشد. مخلوط کردن این دو ماده باعث افزایش سرعت خنک شوندگی آلیاژ بدست آمده می شود.

در آغاز این پروژه به دلایل مختلف، روند تحقیقات با دشواری پیش می رفت. به عنوان مثال، مس طبیعی دارای شفافیت بوده و 95 درصد از انرژی پرتو لیزر را منعکس می نمود. با تنظیم پارامترها و شدت لیزر تابیده شده، در نهایت آلیاژی با قدرت خنک کنندگی 250 درصد نسبت به ماده اولیه Inconel718  بدست آمد.

دلیل استفاده از روش اپتیک جهت تولید آلیاژ با پرینترهای سه بعدی

پروفسور Bandyopadhyay در اینباره می گوید: استفاده از چاپگر سه بعدی در این فرآیند این امکان را به ما می دهد که مواد مختلف را در روشی سریع و تنها با یک دستگاه با همدیگر ترکیب نماییم، و بتوانیم از روش اپتیک جهت تولید آلیاژ با پرینترهای سه بعدی استفاده نماییم.

در روش سنتی، برای بدست آوردن چنین آلیاژی نیاز بود تا چندین قطعه با نقاط ذوب متفاوت را با یکدیگر ترکیب نماییم. در روش جدید این امکان فراهم شده است تا آلیاژها با نقاط ذوب متفاوت در کنار هم برای بدست آوردن آلیاژی جدید، قرار بگیرند. کاربرد این دسته از آلیاژها در صنایع هوافضا کاملا واضح می باشد. از کاربرد های دیگر این آلیاژها می توان به استفاده از آن ها در نقاطی با فشار بالا و یا گرمای بالا اشاره کرد.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992