ساپورت گذاری در پرینتر سه بعدی

آموزش نرم افزار Slic3r – قسمت15 (تنظیمات مربوط به ساپورت در پرینتر سه بعدی)

در این قسمت از آموزش نرم افزار Slic3r تنظیمات مربوط به ساپورت در پرینتر سه بعدی را برای شما آموزش می دهیم. به طور کلی، اکثر مدل ها و طرح های سه بعدی با چرخش و قرار گیری در زاویه ای خاص نسبت به سطح صفحه ی ساخت، قابل پرینت و تولید شدن هستند. در اصطلاح به این زاویه، زاویه ی overhangs می گویند، که از طریق عوامل گوناگونی همچون ارتفاع لایه و قطر نوک نازل تعیین می شود. معمولا این زاویه حدود 45 درجه می باشد.

نیاز و عدم نیاز به ساپورت در قطعات پرینت شده سه بعدی

برای مدل هایی با زاویه ی overhangs بزرگتر، از دیواره های نگهدارنده در زیر طرح استفاده می شود. استفاده از مواد ساپورت یا نگهدارنده باعث افزایش زمان تولید، افزایش مواد مصرفی و نیز نیاز به عملیات تمیز کردن و پرداخت قطعه بعد از تولید می شود.

تنظیمات مربوط به ساپورت در پرینتر سه بعدی

در تنظیمات مربوط به ساپورت در پرینتر سه بعدی ، به منظور ایجاد دیواره ها و سطح نگهدارنده باید گزینه ی Generate Material Support را فعال نمود.

به منظور تنظیم زاویه ی overhangs  به صورت دستی میتوان از گزینه ی Overhang threshold  استفاده نمود. در صورت تنظیم مقدار صفر برای این پارامتر، نرم افزار Slic3r زوایای Overhangs را به صورت اتوماتیک محاسبه و شناسایی خواهد کرد. تولید ساپورت یا مواد نگهدارنده موضوع بسیار پیچیده ای بوده و چندین دیدگاه نسبت به چگونگی محاسبات آن وجود دارد. به همین منظور اکیدا توصیه می شود مقدار پارامتر Overhang threshold را با مقدار صفر تنظیم نمایید و اجازه دهید تا نرم افزار Slic3r  اقدام به محاسبات مربوط به زاویه ی Overhangs نماید.

Overhang threshold

برخی مدل های کوچک در زمان تولید توسط پرینتر سه بعدی امکان جدا شدن از صفحه ی ساخت برایشان وجود دارد. در این حالت می توانید با فعال کردن گزینه ی Enforce support می توانید برای تعداد لایه ی مشخص شده مواد نگهدارنده را تولید نمایید. در این حالت زوایای Overhangs  محاسبه نشده و مواد ساپورت یا نگهدارنده حتما تولید خواهد شد.

overhang in 3dprint

-Contact Z distance: این پارامتر مشخص کننده فاصله ی بین مواد نگهدارنده و قطعه در طول محور Z می باشد. این مقدار قابل تغییر و اصلاح توسط کاربر می باشد. پارامتر مورد نظر با توجه به تنظیمات و طرح مورد نظر بایز در نظر گرفته شود. مهمترین بخش تاثیرگذار بر روی این پارامتر، ارتفاع لایه های طرح می باشد. معمولا این فاصله عددی بین 50 الی 70 درصد از ارتفاع لایه ها تنظیم میگردد.

در تنظیمات مربوط به ساپورت در پرینتر سه بعدی ، به منظور نشان دادن طرح ها و مشخصات مواد ساپورت یا نگهدارنده استوانه ای را 45 درجه در طول محور X کج نموده ایم.

Support in 3dprint

طرح های مختلف در تنظیمات مربوط به ساپورت در پرینتر سه بعدی

Support infill pattern: Rectilinear

Support infill pattern: Rectilinear

Support infill pattern: Rectilinear Grid

Support infill pattern: Rectilinear Grid

Support infill pattern: Honeycomb

Support infill pattern: Honeycomb     

-Pattern Spacing: فاصله ی بین دیواره های مواد ساپورت یا نگهدارنده را مشخص می نماید. با تغییر این پارامتر حجم مواد و همچنین عرض مواد ساپورت تولیدی تغییر خواهد کرد.

Pattern Spacing

در تنظیمات مربوط به ساپورت در پرینتر سه بعدی ، به منظور انتخاب صحیح الگوی مواد نگهدارنده باید به طرح مورد نظر دقت نمود. همچنین باید به جدا شدن مواد نگهدارنده بعد از تولید قطعه نیز توجه کرد و سپس با نکات بیان شده در بالا اقدام به انتخاب الگوی مواد نگهدارنده نمود.

-Pattern Angle: این پارامتر باعث ایجاد زاویه در طرح مواد نگهدارنده ی تولیدی خواهد شد. در شکل زیر مواد نگهدارنده با زاویه 45 درجه تولید شده اند.

طرح های مختلف جهت ساپورت ها

(مطالب آموزشی این بخش توسط تیم تولید محتوای سایت و با حفظ قوانین کپی رایت بین المللی، از روی سایت اصلی ترجمه گردیده است. در بعضی موارد در جهت تفهیم مطلب ترجمه شده، از توضیحات بیشتر و عکس های مرتبط استفاده گردیده است. لطفا بخش حقوق و قوانین وب سایت را ملاحظه فرمایید.)

 

 

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992