ارتوپدها و چاپگرهای سه بعدی

ساخت پروتز با پرینتر سه بعدی

ساخت پروتز با پرینتر سه بعدی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نیاز انسان به برخی از ابزارها از میان رفته است، اما متاسفانه به دلیل وجود برخی معلولیت های در زمان تولد و یا تصادفات و مشکلات جسمی که برای افراد در طول زندگی ایجاد می گردد، ابزار و وسایل کمکی نیاز می باشد. امروزه تولید ابرازهایی همچون اُرتز، اسکلت بیرونی و ساخت پروتز با پرینتر سه بعدی بسیار رونق گرفته است.

در دنیای امروز ابزارهای کمکی را در ارتباطات اجتماعی با دیگران مشاهده می کنیم. از ساده ترین آن ها مثل عینک تا پیشرفته ترینشان مانند اندام های مصنوعی که با عصب و ذهن افراد کنترل می شوند.

این ابزارها را می توان به سه دسته کلی تقسیم بندی نمود.

  • اُرتز (Orthosis)
  • پروتز (Prothesis)
  • اسکلت بیرونی (Exoskeleton)

اُرتز چیست؟

به ابزارهای کمکی که در جهت جلوگیری از بدشکلی و تصحیح شکل اندام های بدن افراد استفاده می شود، ارتز اطلاق می گردد. این ابزار با ثابت نگه داشتن اندام مورد نظر، اقدام به اصلاح شکل عضو مشکل دار فرد می نماید. این ابزار معمولا برای اصلاح شکل ظاهری و حرکتی پا، دست، بازو و … استفاده می گردد. از ابزار های ساده ای که جزء ارتزها بوده و روزانه از جلوی چشمان ما عبور می کنند، می توان به عینک، زانوبند و کمربند های طبی اشاره کرد.

پروتز چیست؟

افرادی که به دلایل مختلف اندام بدن خود را از دست می دهند، از پروتزها استفاده می کنند. پیشرفت های کنونی بشر در مهندسی مواد و همچنین ساخت، این امکان را ایجاد کرده است که تقریبا تمامی اندام های بدن انسان را بتوان به صورت مصنوعی و با کاربردی مشابه تولید نمود.

اکثر استفاده کنندگان از پروتزها کودکان دارای نقص عضو هنگام تولد و آسیب دیدگان تصادفات و حوادث می باشند. از پرکاربردترین پروتز ها می توان به دندان مصنوعی و دست و پای مصنوعی اشاره کرد. یکی دیگر از پروتزهای پرکاربرد، چشم سرامیکی مصنوعی بوده که تنها جنبه ی زیبایی داشته و در فعالیت های روزانه فرد تاثیر مستقیم ندارد.

تولید چشم سرامیکی با پرینتر سه بعدی

اسکلت بیرونی چیست؟

در برخی موارد می توان از ربات ها و ابزارهای پوشیدنی در جهت افزایش توانایی فرد در انجام امور محوله استفاده نمود. این امور می تواند، راه رفتن ساده ی اشخاص باشد و یا حمل باری به اندازه ی 10 برابر وزن شخص. از همین جا می توان حدس زد که این ابزار علاوه بر کاربرد پزشکی، کاربردهای دیگری همچون کاربرد نظامی دارد. این ابزار با توجه به کاربرد و نیاز اشخاص انواع مختلفی را شامل می شود.

تفاوت عمده بین ارتز، پروتز و اسکلت بیرونی

به طور خلاصه می توان ارتز را وسیله ای در جهت اصلاح اندام شخص توصیف نمود در حالی که پروتز جایگزین اندام از دست رفته ی فرد می باشد. اسکلت بیرونی نیز می تواند هر دو نقش ارتز و پروتز را با توجه به شرایط فرد، ایفا کند.

نقش پرینتر سه بعدی در ساخت پروتز، اُرتز و اسکلت بیرونی

با توجه به رشد روزافزون در استفاده از پرینترهای سه بعدی در خانه و محل کار، می توان از این ابزار سودمند در زمینه پزشکی و در جهت ساخت وسایل کمکی برای معلولین استفاده نمود. هم اکنون در جهان موسسات مختلفی این اقدام بشردوستانه را آغاز نموده و بازخوردهای مثبت این ایده را به وضوح می توان مشاهده نمود.

ساخت پروتز با پرینتر سه بعدی

دقت بالای پرینتر های سه بعدی سبب شده تا اندام تولید شده برای افراد کاملا منطبق با فیزیک بدنی و سایز فرد مورد نظر ساخته شود. همچنین با توجه به قیمت مناسب ساخت پروتز با پرینتر سه بعدی و ساخت ارتز با پرینتر سه بعدی، فرد معلول می تواند با توجه به فعالیت مورد نظر خود، چندین ابزار کمک حرکتی را برای خود تولید نماید.

ساخت ارتز و پرتز با پرینتر سه بعدی

به طور مثال کودکی که دارای معلولیت در دست خود می باشد می تواند توسط ساخت پروتز با پرینتر سه بعدی ، پروتزی را داشته باشد که دارای قدرت بالا بوده و امکان قفل شوندگی دارد و از آن پروتز در هنگام دوچرخه سواری استفاده نماید. همین کودک در زمان صرف غذا می تواند توسط ساخت پروتز با پرینتر سه بعدی ، از پروتزی دیگر بر روی آرنج یا دست خود استفاده نموده که بتواند به راحتی قاشق غذا را کنترل نماید.

ابزاری برای افراد معلول توسط پرینتر سه بعدی

ساخت ارتز با پرینتر سه بعدی

در زمینه ی ساخت ارتز به کمک پرینتر سه بعدی، شرایط بسیار مطلوب تر می باشد. ارتزهای موجود در جهت اصلاح مشکلات جمجمه، اصلاح انحراف بازو و ساق پا و …  نمونه هایی از کاربرد پرینتر سه بعدی در ساخت ارتز می باشند.

ارتز جهت اصلاح اندام ها

متداول ترین روش ساخت ارتز

یکی از متداول ترین و ساده ترین روش های ساخت ارتز بدین صورت است که پزشک، اندام دچار نقص را به کمک اسکنر سه بعدی در کمترین زمان ممکن اسکن نموده و فایل دیجیتال بدست آمده را به کامپیوتر منتقل می نماید.

اسکن سه بعدی جهت ساخت ارتز و پروتز

سپس به کمک نرم افزارهای موجود می توان اقدام به طراحی ارتز مناسب برای شخص نمود. از آنجایی که ارتز طراحی شده سایز اندام شخص می باشد، نیاز به تنظیمات و ایجاد پیچ و مهره های فراوان برای فیکس شدن بر روی بدن شخص به حداقل میزان می رسد.

نرم افزارهای مختلف جهت ساخت ارتز و پروتز

با این روش و وجود کمترین وسایل اصلاح کننده بر روی بدن افراد، توانایی فرد برای انجام فعالیت های روزانه و همچنین اعتماد به نفس شخص برای حضور در اماکن عمومی بالاتر می رود.

 

معلولیت محدودیت نیست، تجسم اراده است.

امیدواریم به کمک علم رو به رشد بشر، معلولیت در تمامی جوامع بشری ریشه کن گردد.

در پایان لازم بذکر است، مجموعه ی دانش بنیان ژرفا در جهت ریشه کن کردن معلولیت های حرکتی موجود در بین افراد کشور عزیزمان، آمادگی کامل برای همکاری با تمامی پزشکان و محققان محترم در مهندسی و ساخت انواع ارتز، پروتز و اسکلت بیرونی را دارد.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992