ربات کنترل کیفیت قطعات پرینتر سه بعدی

ربات کنترل کیفیت قطعات پرینتر سه بعدی

آزمایشگاه ملی Sandia در ایالات متحده ی آمریکا یک سیستم جدید را در جهت تست و آزمایش قطعات تولید شده توسط پرینترهای سه بعدی توسعه داده است. این سیستم از یک ربات کنترل کیفیت قطعات پرینتر سه بعدی با قابلیت چرخش استفاده می نماید. این ربات قابلیت تغییر مقیاس را دارا بوده و بسیار انعطاف پذیر می باشد. اسم این ربات Alinstante به معنای “در یک لحظه” در زبان اسپانیایی می باشد. هدف از توسعه ربات کنترل کیفیت قطعات پرینتر سه بعدی بدست آوردن معیاری در جهت تعیین کیفیت قطعات و ارایه ی راه کاری برای بازرسی سریع قطعات تولیدی می باشد.

ربات کنترل کیفیت قطعات پرینتر سه بعدی

نظر طراحان ربات کنترل کیفیت قطعات پرینتر سه بعدی

با توجه به افزایش سرعت پرینترهای سه بعدی در تولید قطعات، ایجاد دستگاهی با قابلیت تشخیص کیفیت خروجی با سرعت بالا قابل پیش بینی بود. مهندس Brad Boyce و Ross Burchard از این سیستم در جهت تشخیص کیفیت قطعات تولیدی استفاده می کنند. سیستم طراحی شده توسط این دو نفر یک سلول شش ضلعی به همراه بازوی ربات Alinstante در مرکز آن می باشد.

Boyce در اینباره می گوید: “در تولید سنتی قطعات با فلز، تجربه ی بسیاری در کنترل کیفیت محصول نهایی وجود دارد. برای اینکه ما بتوانیم از دستگاه جدید در جهت کنترل کیفیت این قطعات استفاده نماییم، مجبور شدیم یک گام به عقب برداشته و مجددا پارامترهای کیفیت قطعات را بررسی نماییم.”

 

مهندس Boyce در تجربه ی قبلی در زمینه ی بررسی کشش قطعات اقدام نموده بود. اما اکنون در دستگاه جدید، 6 ایستگاه کاری مجزا برای انواع تست ها بر روی قطعات، در نظر گرفته شده است. هر یک از این ایستگاه ها مثل گلبرگ های گل در اطراف بازوی ربات قرار گرفته اند. مهندس Burchard پیش از این چندین طرح را برای این دستگاه، تست نموده بود. نهایتا طرح شش ضلعی به عنوان طرح نهایی دستگاه انتخاب گردید.

کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی

Ross Burchard در مورد طراحی این دستگاه می گوید: “چالش من در طراحی این دستگاه، ایجاد ایستگاه های متعدد در اطراف یک بازوی رباتیک بوده است.”

در اطراف این ربات کنترل کیفیت قطعات پرینتر سه بعدی ، علاوه بر ایستگاه های تعبیه شده، پرده ای نیز قرار گرفته تا نکات ایمنی را در زمان تست قطعات تامین نماید. Blada متخصص رباتیک تیم توسعه دهنده سیستم می گوید: “ایمنی اولویت اول در کار ما بوده است.”

کیفیت سطح در پرینتر سه بعدی

تیم توسعه دهنده این سیستم امیدوار است بتواند سیستمی را طراحی نماید تا کاربر بتواند تست های مورد نیاز خود را انتخاب کرده و نتایج را بدون دخالت کاربر از دستگاه دریافت نماید. همچنین این تیم امیدوار است سیستم تعیین کیفیت را بهبود بخشیده و خطاهای انسانی در تعیین کیفیت قطعات تولید شده از میان برداشته شود.

جهت مطالعه ی بیشتر در مورد ربات کنترل کیفیت قطعات پرینتر سه بعدی اینجا را کلیک کنید.

جهت دیدن اصل خبر اینجا را کلیک کنید.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992