Soft fish

ساخت ماهی رباتیک توسط پرینتر سه بعدی

آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT و آزمایشگاه هوش مصنوعی CSAIL، همواره مرزهای تولیدات با پرینتر سه بعدی را فتح می کنند، این بار ساخت ماهی رباتیک توسط پرینتر سه بعدی را ممکن نموده اند.  اسم این ربات ماهی شکل “SoFi” می باشد، که این اسم کوتاه شده ی “Soft Fish” به معنای ماهی نرم می باشد. این دستگاه می تواند به محققان و علاقه مندان در زمینه ی عکاسی و نظارت بر زندگی زیر آب در اقیانوس ها و دریاها کمک کند.

تولید ماهی نرم با پرینتر سه بعدی

این دستگاه شامل یک عدد دوربین، یک عدد موتور و نوعی از باطری لیتیوم پلیمر استفاده شونده در گوشی های هوشمند می باشد. این موتور حرکتی شبیه به پمپ های هیرولیکی را ایجاد می کند. این موتور آب را به داخل اتاقک های تعبیه شده در جلوی ربات هدایت کرده و از قسمت دم دستگاه خارج می کند. این حرکت چیزی شبیه به عملکرد پیستون ها در به حرکت درآوردن خودرو می باشد. در نتیجه این ربات می تواند در عمق حدود 50 پا برای 40 دقیقه شنا کند.

ساخت ماهی رباتیک توسط پرینتر سه بعدی

نکته ی جالب در مورد SoFi این است که رابط کنترلی آن یک کنترلر Super Nintendo می باشد. محققان این ربات، از یک کنترلر استاندارد استفاده نموده اند. آن ها کنترلر را ضد آب نموده و با سیستم ارتباطی آکوستیک فرمان های مورد نیاز را به SoFi می رسانند. این سیستم از امواج فراصوتی با فرکانس 30 تا 60 کیلوهرتز برای ارتباط بین کنترلر و SoFi  استفاده می کند.

SoFi تمام اطلاعات تصویری مورد نیاز را به کمک لنز و دوربین قرار گرفته در چشم خود جمع آوری نموده و به کنترلر منتقل می نماید. شباهت این ربات به ماهی، این امکان را ایجاد می کتد که بتواند در عمق بیشتر شنا کرده و اطلاعات مورد نیاز محققان را جمع آوری نماید. معمولا طراحی های مجموعه ی CSAIL بسیار مبتکرانه می باشد. در این طراحی نیز میتوان فشرده بودن و همچنین کنترل از راه دور SoFi را به عنوان ابتکار خلاقانه ی شرکت برشمرد.

هدف اصلی ساخت ماهی رباتیک توسط پرینتر سه بعدی:

هدف اصلی از تولید این ربات، اختراع وسیله ای در جهت کشف مناطق زیر آب می باشد. این ربات با توجه به شکل آن برای محیط زیر آب مناسب بوده و شکلی نا متعارف در زیستگاه های زیر آب نخواهد داشت. به کمک SoFi محققان می توانند زندگی طبیعی زیر آب را تقلید کرده و به مناطق مختلفی از زیر آب که هیچ وسیله ای تا کنون به آن نقاط نرسیده است، وارد شوند.

قسمت سر SoFi تماما توسط پرینتر سه بعدی تولید شده و بخش های الکترونیک در داخل آن قرار گرفته است. قسمت های دم و بدنه نیز از ترکیبات مواد مختلف مثل لاستیک و سیلیکون و پلاستیک های انعطاف پذیر تولید شده است. استفاده از مواد نرم یکی از مهمترین عوامل انعطاف و شکل حرکتی SoFi  می باشد.

Soft fish

اگرچه ساخت ماهی رباتیک توسط پرینتر سه بعدی بسیار فوق العاده می باشد، ولی تیم تحقیقاتی قصد توسعه ی بیشتر بر روی آن را دارند. توسعه دهندگان SoFi قصد دارند در تحقیقات خود سنسورهایی را بر روی ماهی نصب نموده تا توانایی شناسایی و دنبال کردن سایر ماهی ها را بدست آورد.

در نهایت محققان امیدوارند از SoFi به عنوان یک رصدخانه ی تحقیقاتی زیر آب استفاده شود.

برای دیدن اصل خبر اینجا را کلیک کنید.

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992