کالیبراسیون پرینتر سه بعدی

آموزش نرم افزار Slic3r – قسمت سوم (کالیبراسیون پرینتر سه بعدی)

قبل از شروع برای تولید اولین قطعه با پرینتر سه بعدی باید صحت کالیبراسیون پرینتر سه بعدی مورد بررسی قرار گیرد. انجام ندادن و یا بی دقت انجام دادن عمل کالیبراسیون پرینتر سه بعدی می تواند منجر به عدم تولید صحیح قطعه و یا بروز مشکلات مختلف در طرح مورد نظر شود. در نتیجه بسیار مهم است که زمان مناسبی را برای کالیبراسیون دقیق دستگاه اختصاص دهید.

هر دستگاه پرینتر سه بعدی روش کالیبراسیون مخصوص خود را دارد و در نتیجه این مقاله نمی تواند تمام جوانب کالیبراسیون پرینتر سه بعدی در مدل های مختلف را شامل شود.

نکات کلیدی جهت کالیبراسیون پرینتر سه بعدی

  • قاب پایینی یا همان میز کار دستگاه به شکلی پایدار و صحیح قرار گرفته باشد.
  • تسمه ها به میزان کافی سفت باشند.

سفت کردن تسمه ها در پرینتر سه بعدی

  • فیلامنت به صورت آزاد و بدون تنش نسبت به اکسترودر قرار گرفته باشد.
  • تنظیمات مربوط به جریان موتورها چک گردد.
  • تنظیمات مربوط به نرم افزار از قبیل سرعت دستگاه، شتاب محورها، پارامترهای کنترل دما، جهت چرخش موتور ها، سنسورهای تشخیص ابتدا و انتهای مسیر حرکت و … چک گردد.
  • تنظیمات مربوط به اکسترودر با توجه به سایز چرخش موتور چک گردد.

در نظر گرفتن سایز چرخش موتور اکسترودر به منظور خارج کردن مواد از سر نازل بسیار حیاتی است. نرم افزار Slic3r  مقدار دقیقی از مواد مورد نیاز برای تولید خروجی را تعیین می کند. در صورتی که گام حرکتی موتور اکسترودر تنظیم نباشد، خروجی به شدت دچار مشکل می گردد.

کالیبراسیون پرینتر سه بعدی

اگر مقدار مواد خروجی بیش از حد مورد نیاز باشد منجر به بی کیفیتی سطح کار و ایجاد حباب بر روی سطح کار می شود. همچنین کمبود مواد خروجی باعث ایجاد شکاف در بین لایه ها و همچنین به هم نچسبیدن لایه های افقی و عمودی می شود.

بهم نچسبیدن لایه ها در پرینتر سه بعدی

حباب بر روی قطعات پرینت شده سه بعدی

لطفا به منظور تنظیمات کالیبراسیون دقیق تر دستگاه خود، به مستندات ارایه شده از شرکت سازنده و یا انجمن های تخصصی مرتبط با دستگاه خود مراجعه نمایید.

(مطالب آموزشی این بخش توسط تیم تولید محتوای سایت و با حفظ قوانین کپی رایت بین المللی، از روی سایت اصلی به آدرس http://manual.slic3r.org ترجمه گردیده است. در بعضی موارد در جهت تفهیم مطلب ترجمه شده، از توضیحات بیشتر و عکس های مرتبط استفاده گردیده است. لطفا بخش حقوق و قوانین وب سایت را ملاحظه فرمایید.)

 

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992