آموزش نرم افزار Slic3r – قسمت چهارم (انجام تنظیمات پرینتر سه بعدی)

نرم افزار Slic3r  برای کمک به افراد تازه کار جهت انجام تنظیمات پرینتر سه بعدی دارای دو مد تنظیمی می باشد. یکی مد ساده و دیگری تنظیمات به کمک wizard می باشد. معمولا بخش wizard در نرم افزار های مختلف باعث جلب توجه کاربر به پارامتر های مهم تنظیمی می شود. مد wizard سوالات و پارامترهای مهم و مورد نیاز را از کاربر پرسیده و نرم افزار را با توجه به آن ها تنظیم می نماید.

تنظیم پرینتر سه بعدی

موارد کلیدی جهت انجام تنظیمات پرینتر سه بعدی

  • انجام تنظیمات مربوط به فایل خروجی در پرینتر سه بعدی

با توجه به نرم افزار دستگاه پرینتر سه بعدی، فرمت مورد نیاز دستگاه برای تولید قطعه مشخص می گردد. به منظور مشخص شدن فرمت ورودی پرینتر سه بعدی باید به مستندات ارایه شده توسط سازنده پرینتر سه بعدی مراجعه نمایید.

انجام تنظیمات پرینتر سه بعدی

  • انجام تنظیمات مربوط به سایز صفحه ی ساخت در پرینتر سه بعدی

در این بخش تنظیمات مربوط به ماکزیمم فاصله ای که اکسترودر می تواند در جهت محور x و y  طی نماید، مشخص می شود. اگر ابعاد حرکتی دستگاه خود را نمی دانید، به راحتی می توانید آن را اندازه گیری نمایید.

در ابتدا نازل را با دست حرکت داده و در انتهای محورx  و y قرار دهید. به این نقطه در اصطلاح نقطه ی خانه (home)  گفته می شود. بعد از علامت گذاری این نقطه بر روی میز کار، نازل را به انتهای دو محور منتقل نموده و مجددا علامت گذاری نمایید. با این روش ابعاد میز کار پرینتر سه بعدی شما به راحتی قابل اندازه گیری می باشد.

سایز صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

  • انجام تنظیمات مربوط به سایز خروجی نازل در پرینتر سه بعدی

قطر خروجی نازل پرینتر سه بعدی که در انتهای اکسترودر قرار گرفته است، معمولا و به شکل واضح بر روی آن حک شده است. مقدار معمول برای نازل ها عددی بین 0.2 میلی متر الی 0.5 میلی متر می باشد.

اگر نازل به صورت دستی ساخته شده است و یا کارخانه ی تولید کننده بر روی آن حک نکرده است، می بایست شما آن را به دقت و با ابزار مناسب اندازه گیری نمایید. همان طور که در مقاله ی کالیبراسیون پرینتر سه بعدی بیان شد، کوچک ترین اشکالی در اندازه گیری بخش های مربوط به نازل، می تواند منجر به تولید قطعه ی بی کیفیت گردد.

سایز نازل خروجی در پرینتر سه بعدی

  • انجام تنظیمات مربوط به قطر فیلامنت مصرفی در پرینتر سه بعدی

برای انجام محاسبات مربوط به خروجی مواد مذاب توسط نرم افزار Slic3r بسیار مهم می باشد که قطر فیلامنت مصرفی به صورت دقیق در نرم افزار بیان شده باشد. به صورت عمومی مواد مصرفی با قطر 1.75 و 3 میلی متر ارایه می گردد. ولی قطر واقعی مواد به کارخانه ی تولید کننده و کیفیت مواد اولیه وابسته است. پیشنهاد ما برای بدست آوردن بالاترین دقت در خروجی قطعه این است که در طول مشخصی از مواد اولیه و با فاصله های مشخص، قطر را با ابزار اندازه گیری دقیق، یادداشت نموده و در انتها از اعداد به دست آمده میانگین بگیرید. عدد بدست آمده را به عنوان قطر در نرم افزار وارد نمایید.

به طور مثال اگر اعداد بدست آمده برابر با 2.89، 2.88، 2.90 و 2.91 باشد، قطر میانگین فیلامنت برابر با 2.895 می باشد.

قطر فیلامنت مصرفی در پرینتر سه بعدی

  • انجام تنظیمات مربوط به دمای بخش خروجی اکسترودر در پرینتر سه بعدی

دمای بخش خروجی به مواد مورد استفاده بستگی دارد. به صورت معمول بر روی مواد فیلامنت مورد استفاده، دمای مجاز برای ذوب کردن، ذکر شده است. دمای مواد PLA  معمولا بین 160 تا 220 درجه سانتی گراد و دمای مواد ABS بین 215 الی 250 درجه ی سانتی گراد می باشد.

دمای اکسترودر در پرینتر سه بعدی

  • انجام تنظیمات مربوط به دمای صفحه ی گرم در پرینتر سه بعدی

بعضی از پرینتر ها به منظور جلوگیری از جدا شدن و تاب برداشتن قطعه در زمان تولید قطعه از صفحه ای به نام صفحه ی گرم در زیر قطعه استفاده می کنند. دمای این صفحه توسط نرم افزار پرینتر سه بعدی کنترل می شود. در صورتی که پرینتر شما دارای صفحه ی گرم می باشد، دمای مورد نظر خود را در این بخش تنظیم نمایید. در انجام تنظیمات پرینتر سه بعدی دمای پبشنهادی برای مواد PLA  حدود 60 درجه سانتی گراد و برای مواد ABS حدود 110 درجه ی سانتی گراد می باشد.

تنظیم دمای صفحه گرم در پرینتر سه بعدی

پس از انجام تنظیمات پرینتر سه بعدی موارد در نرم افزار ذخیره می شود.

تنظیمات مربوط به پرینتر سه بعدی

 

(مطالب آموزشی این بخش توسط تیم تولید محتوای سایت و با حفظ قوانین کپی رایت بین المللی، از روی سایت اصلی به آدرس http://manual.slic3r.org ترجمه گردیده است. در بعضی موارد در جهت تفهیم مطلب ترجمه شده، از توضیحات بیشتر و عکس های مرتبط استفاده گردیده است. لطفا بخش حقوق و قوانین وب سایت را ملاحظه فرمایید.)

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992