آموزش نرم افزار Slic3r – قسمت ششم (فرمت های فایل پرینتر سه بعدی)

فرمت های فایل پرینتر سه بعدی برای نرم افزار Slic3r به صورت زیر می باشد:

فرمت های فایل پرینتر سه بعدی

 • STL: تقریبا تمامی نرم افزار های تولید کننده ی فایل های سه بعدی توانایی ایجاد فایل خروجی با فرمت STL را دارند. اطلاعات موجود در این فایل تنها شامل مختصات سطح قطعه ی سه بعدی می باشد و اطلاعات دیگری همچون جنس و رنگ در این فرمت وجود ندارد.فرمت STLفایل STL برای پرینتر سه بعدی
 • OBJ: این فرمت جزو فرمت های فایل پرینتر سه بعدی متن باز می باشد، که در ابتدا برای خروجی از فایل های انیمیشن استفاده می گردید. اما به مرور و با توجه به گسترش پرینترهای سه بعدی به این حوزه نیز وارد شد. این فرمت بسیار شبیه به فرمت STL می باشد. از ویژگی های اصلی فایل OBJ ایجاد سطوح با حالت موزاییکی با اشکال سه ضلعی، چهارضلعی و چندضلعی های پیچیده و قابلیت رنگ دیدن به اجسام است.  فرمت OBJ در پرینتر سه بعدیفرمت فایل پرینتر سه بعدی
 • AMF: این فرمت همچون STL اطلاعات مربوط به مختصات سطوح طرح را دارا می باشد. علاوه بر آن اطلاعات جانبی مانند جنس و رنگ نیز در این فرمت وجود دارد.فرمت AMF در پرینتر سه بعدی

یافتن طرح طبق فرمت های فایل پرینتر سه بعدی

علاوه بر طراحان که خود توانایی تولید فایل های سه بعدی را دارا می باشند، سایر افراد می توانند با مراجعه به سایت های موجود در این زمینه از هزاران طرح قابل دانلود که با فرمت های فایل پرینتر سه بعدی همخوانی دارد، استفاده نمایند. در زیر لیستی از برخی سایت های معتبر در این زمینه آورده شده است:

 1. http://www.thingiverse.com
 2. http://grabcad.com
 3. http://sourceforge.net/projects/free-cad
 4. http://www.sketchup.com
 5. http://www.openscad.org
 6. http://shapesmith.net
 7. http://www.meshlab.org
 8. http://www.thingiverse.com/thing:18357

در زیر نمایی از یک نرم افزار برای طراحی سه بعدی را مشاهده می نمایید.

نرم افزار طراحی سه بعدی

کار با بخش Plater در نرم افزار Slic3r

قبل از شروع به لایه لایه کردن طرح توسط نرم افزار Slic3r، کاربر می تواند طرح را در محیط Plater  باز کرده و چیدمان آن در صفحه را انجام دهد. همچنین در صورت درخواست پرینت چندین طرح به صورت همزمان، طرح های مورد نظر را در این محیط باز نموده و اقدام به جانمایی آن ها نمایید.

کار با بخش Plater در نرم افزار Slic3r

برای وارد کردن طرح به بخش Plater  کافی است فایل را با فرمت قابل قبول در کامپیوتر خود کشیده و در محیط نرم افزار رها کنید. بعد از وارد شدن طرح به نرم افزار می توانید جانمایی و برخی از ویرایش های مورد نیاز را انجام دهید.

کشیدن فایل قابل قبول برای پرینتر سه بعدی

همچنین در این بخش از نرم افزار می توان طرح های وارد شده را جابه جا نمود. از دیگر قابلیت های ارایه شده می توان به چرخش، تغییر مقیاس، برش طرح در زوایای مختلف، ایجاد کپی از طرح و … اشاره نمود.

فایل با فرمت STL- amf - OBJ

برطرف کردن مشکلات فایل های STL

اگر در طرح ورودی مشکلی از قبیل حفره و یا گوشه های به هم نچسبیده و یا مشکلاتی که باعث عدم تولید صحیح قطعه توسط پرینتر سه بعدی شود، وجود داشته باشد، نرم افزار Slic3r در جهت اصلاح آن اقدام می نماید.

نمونه ای از طراحی درست و اشتباه فایل STL

نمونه ای از طراحی درست و اشتباه فایل پرینتر سه بعدی

در برخی موارد اشکالات بیان شده توسط نرم افزار برطرف می شوند. ولی اگر مشکل توسط نرم افزار قابل حل نباشد، باید توسط طراح مشکل بررسی و حل شود. جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

(مطالب آموزشی این بخش توسط تیم تولید محتوای سایت و با حفظ قوانین کپی رایت بین المللی، از روی سایت اصلی به آدرس http://manual.slic3r.org ترجمه گردیده است. در بعضی موارد در جهت تفهیم مطلب ترجمه شده، از توضیحات بیشتر و عکس های مرتبط استفاده گردیده است. لطفا بخش حقوق و قوانین وب سایت را ملاحظه فرمایید.)

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992