پرینت گرفتن در نرم افزار پرینتر سه بعدی

آموزش نرم افزار Slic3r – قسمت نهم (تنظیم سرعت در پرینتر سه بعدی)

زمانی که پرینتر سه بعدی شما قطعه ای را با کیفیت مطلوب تولید می کند، این امکان برای شما وجود دارد تا سرعت پرینت خود را بالا برده و زمان تولید قطعه را کاهش دهید. همچنین با توجه به بالا بردن سرعت تولید قطعه، می توان ضخامت لایه های پرینت را کاهش داد که این امر موجب بالا رفتن کیفیت سطحی قطعه ی تولید شده می گردد. مزیت دیگر افزایش سرعت در حرکات انتقالی بین دو نقطه کاهش اثرات کش آمدن مواد (oozing) می باشد.

oozing in 3dprinting

بهترین روش در بالابردن سرعت پرینت این می باشد که پارامترهای سرعت را یک به یک و به صورت پله ای افزایش دهید و نتیجه را بر روی کیفیت قطعه ی تولید شده مشاهده نمایید. سرعت انتقالی بهترین پارامتر برای تغییر می باشد. می توان این سرعت را تا مقدار 250 میلیمتر در ثانیه افزایش داد (البته به شرطی که پرینتر شما قابلیت حرکت با این سرعت را دارا باشد).

سرعت لایه ها در پرینتر سه بعدی

سپس می توانید سرعت های مربوط به دیواره ی داخلی، خارجی و سطح درون کار را افزایش دهید.  سرعت تولید پر کردن داخل قطعه می تواند سرعت بالاتری نسبت به سطوح خارجی داشته باشد.

تنظیمات موجود در حالت پیشرفته این امکان را به کاربر می دهد تا بتواند تنظیمات دقیق تر و کامل تری را برای سرعت بخش های مختلف تولید قطعه اعمال نماید.

تنظیم سرعت در پرینتر سه بعدی

پارامترهای تنظیم سرعت در پرینت سه بعدی:

Perimeters: منظور سرعت لایه های کناری کار می باشد. این پارامتر را می توان افزایش داد. زیرا پارامتر مربوط به سطح خارجی قطعه External perimeters می باشد.

Slicer_perimeters

Small Perimeters: منظور سرعت های مربوط به سوراخ ها و بخش های جزیره ای کار می باشد. پیشنهاد می شود سرعت این بخش ها تا حد ممکن پایین نگه داشته شود.

External perimeters: به منظور اینکه سطح خارجی کار دارای کیفیت مطلوب باشد تا حد ممکن این سرعت باید پایین نگه داشته شود.

External perimeters

Infill: مربوط به بخش های داخلی قطعه می باشد. این سرعت را میتوان افزایش داد. فقط توجه داشته باشید که افزایش سرعت از استحکام دیواره های داخلی می تواند بکاهد و موجب شکننده شدن قطعه گردد.

infill speed

Solid infill: قسمت پایین قطعه می باشد. می توان سرعت این بخش را کمتر از infill و بیشتر از perimeters در نظر گرفت.

Top solid infill: به منظور بستن سطح بالای کار توسط مواد، دستگاه از پل (Bridge) استفاده می کند. به منظور اینکه سطح روی پل به طور کامل و صحیح و تمیز بسته شود بهتر است این پارامتر را با سرعت کمتری تنظیم نمود.

Support material: به طور معمول میتوان سرعت مواد نگهدارنده را تا حد زیادی بالا برد. تمیز و دقیق قرار گرفتن مواد نگهدارنده بر روی هم در تولید قطعات با پرینتر سه بعدی دارای اهمیت نمی باشد.

support material

Bridges: به منظور پر کردن فاصله ی بین دو دیواره، پرینتر سه بعدی از پل استفاده می کند. سرعت بالا برای ایجاد پل می تواند منجر به جدا شدن مواد و در طول پل گردد. کم بودن سرعت نیز باعث ریزش و کثیف شدن کار می گردد.

Bridges in 3drint

Gap fill: پر کردن شکاف های کوچک می تواند باعث ایجاد نوسان و تکان شدید بر روی دستگاه گردد که این امر موجب کاهش کیفیت قطعه ی پرینت شده خواهد گشت. پایین نگهداشتن این پارامتر می تواند از این مشکل جلوگیری نماید. تنظیم این پارامتر با مقدار صفر باعث می شود که شکاف های کوچک خالی بمانند.

Gap fill

Travel: تا حد ممکن بهتر است این پارامتر افزایش یابد تا اثرات کش آمدن مواد در جابجایی ها از بین برود.

First layer speed: همان طور که در بخش های آموزشی قبلی بیان شد مهمترین بخش از پرینت سه بعدی، تولید لایه ی اول می باشد. پیشنهاد می شود مقاله ی مربوطه مطالعه شود و مقدار این پارامتر 50 درصد در نظر گرفته شود.

لایه اول در پرینتر سه بعدی

Acceleration control: به منظور تنظیمات حرفه ای و ایجاد شتاب گیری در حرکات سیستم می تواند این قسمت را تنظیم نمود. شتاب در حرکات باعث می گردد تا لرزش های دستگاه کاهش پیدا کرده و کیفیت قطعه پرینت شده افزایش پیدا کند. مقادیر شتاب به ساختار دستگاه و توانایی های دستگاه بستگی دارد.

 Acceleration control

محدودیت ها هنگام تنظیم سرعت در پرینتر سه بعدی:

در تنظیمات سرعت، 2 گزینه ی اضافی تنظیمی وجود دارد. سرعت ماکزیمم و حجم ماکزیمم.

در صورتی که در خروجی مواد مشکلاتی مشاهده نمودید می توانید سرعت ماکزیمم دستگاه را محدود نمایید. یکی از مشکلات میتوانید عدم تولید ماده ی مذاب در سرعت های بالا باشد. این محدودیت می تواند از کوچک بودن سایز hotend  ناشی شود.در این حالت گرمای تولیدی در نوک نازل به مقداری نمی باشد که مقدار کافی مواد مذاب ایجاد نماید.

Hotend in 3dprinting

دو روش تجربی به منظور پیدا کردن ماکزیمم مواد مذاب خروجی وجود دارد:

  • پرینت سریع و استفاده از دستور M221 به منظور کنترل لحظه ای سرعت پرینت و مشاهده ی مواد خروجی تا ایجاد مشکل در خروجی مواد که معمولا به صورت عدم خارج شدن مواد مشاهده می گردد.
  • گرم کردن نوک نازل به میزان میانگین عدد مورد نظر فلامینت. مثلا برای فلامینت PLA نوک نازل را به میزان 210 درجه سانتی گراد گرم نمایید. سپس اقدام به خارج کردن مواد از نوک نازل با سرعت 1 میلی متر در ثانیه کنید. در صورتی که مواد به راحتی از نوک نازل خارج شد سرعت را به میزان 20 درصد افزایش دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که مواد به درستی خارج نشود.

(مطالب آموزشی این بخش توسط تیم تولید محتوای سایت و با حفظ قوانین کپی رایت بین المللی، از روی سایت اصلی به آدرس http://manual.slic3r.org ترجمه گردیده است. در بعضی موارد در جهت تفهیم مطلب ترجمه شده، از توضیحات بیشتر و عکس های مرتبط استفاده گردیده است. لطفا بخش حقوق و قوانین وب سایت را ملاحظه فرمایید.)

 

مقالات مرتبط

خدمات و مشاوره رایگان

021-88726992